Foto: Twitter/News18

Zdá sa, že dnes je možné za umenie považovať čokoľvek, aj koliesko uhorky prilepené omáčkou na stop.

Pod pojmom umenie si väčšinou predstavíme nejakú maľbu alebo sochu. Pravdepodobne si však nikto z vás nepredstaví koliesko, ktoré niekto vybral z cheeseburgera a nalepil ho na strop za pomoci omáčky. Austrálsky umelec si však za toto „veľdielo“ pýta 6 200 dolárov.

Za uhorku na strope žiada tisícky dolárov

Pre niekoho obyčajná uhorka z McDonald´s, pre iného umelecké dielo hodné tisícok dolárov. Ako píše portál Business Insider, novozélandská galéria Michael Lett Gallery hostí nezvyčajnú výstavu. Medzi vystavenými kúskami sa nachádza aj dielo austrálskeho umelca Matthewa Griffina. Griffin vzal uhorku z cheeseburgera a omáčkou ju prilepil o strop galérie.

Svoje dielo nazval „Pickle“, čo v preklade znamená Nakladaná uhorka. Žiada zaň 6 280 dolárov (v prepočte 6 121 eur). Samozrejme, zmiešané reakcie na seba nenechali dlho čakať. Nakladaná uhorka vyvoláva podľa portálu The Guardian množstvo otázok, napríklad, ako určujeme význam a hodnotu predmetu.

Čo je vlastne umenie a čo nie?

Nie umelec je ten, kto rozhoduje, či je jeho dielo umenie. Umelec jednoducho niečo vyrobí. Spoločnosť však určuje, ako sa o tom bude diskutovať, ako to bude vnímané a akú to bude mať hodnotu.

Ktokoľvek sa rozhodne Nakladanú uhorku kúpiť, bude musieť okrem spomínanej sumy zaplatiť aj za ďalší cheeseburger, aby si repliku diela mohol doma vyrobiť. Toto nie je ani zďaleka jediný prípad, kedy sa umelci rozhodli prispieť do galérie bizarným spôsobom. Napríklad, pred niekoľkými rokmi taliansky umelec Maurizio Catellan prilepil k stene niekoľko banánov a žiadal za ne 120 000 dolárov.