Foto: TASR/AP

Začiatkom mesiaca postihlo Brazíliu obrovské nešťastie.

Druhého septembra pohltili plamene budovu Museu Nacional v Rio de Janeiro. Ničivý požiar spálil takmer všetko a odhaduje sa, že navždy zničených bolo až 20 miliónov nenahraditeľných artefaktov. Wikipedia sa rozhodla, že dopad požiaru aspoň trochu zmierni tým, že za pomoci zhromaždených fotografií, vytvorí nový digitálny archív.

Súčasťou brazílskej pestrej zbierky artefaktov bola napríklad jedinečná zbierka molí, zrekonštruovaná kostra dinosaura, ale aj doteraz najstaršie zachované ľudské pozostatky nájdené v Latinskej Amerike, či 3 000 rokov stará egyptská truhla. Práve strata 12 000 ročných pozostatkov ženy, ktorú múzeum pomenovalo Luzia, je považovaná za tú najvážnejšiu. To, čo oheň spálil, sa už nikdy nahradiť nepodarí, no Wikipedia sa rozhodla, že Brazílii pomôže najlepšie ako vie. Zhromaždí čo najviac záberov, aby zvečnila artefakty pre budúce generácie aspoň v digitálnej podobe.

Prostredníctvom Twitteru zorganizovala Wikipedia kampaň a vyzýva ľudí, aby sa podelili o akékoľvek fotografie, ktoré z návštevy múzea majú. Využiť sa dajú dokonca aj „selfíčka“, dôležité však je, aby na nich bol zachytený ktorýkoľvek zo stratených vzácnych artefaktov.

Aby Wikipedia prilákala čo najviac ľudí, napísala v kampani aj podrobný postup, ktorý krok za krokom ukáže, ako môžete fotografiu, na ktorej je zachytený artefakt z brazílskeho múzea, celkom jednoducho darovať. Museu Nacional existovalo vyše 200 rokov a jeho jedinečnú atmosféru nič len tak ľahko nenahradí. Wikipedia však dúfa, že takýmto spôsobom sa jej podarí zachovať aspoň zlomok krásy, ktorú múzeum plné zaujímavostí, po dobu dlhých dvoch storočí, ukrývalo. Zároveň sa však snaží poukázať na to, aká je digitalizácia v takýchto prípadoch dôležitá.

Členka tímu Wikimedia Foundation, Kui Kinyanjui sa ku kampani vyjadrila nasledovne: „Boli sme skutočne zdrvení, keď sme sa dozvedeli, že taký kus ľudskej histórie bol zničený v priebehu jedinej ničivej noci. Je škoda, že k digitalizácii artefaktov ukrývajúcich sa v múzeu nedošlo už oveľa skôr, teraz však robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme Brazílii v neľahkej situácii pomohli.“ Do snahy napraviť aspoň čiastočne vzniknuté škody sa zapojila aj brazílska vláda. Na nápravu škôd začala zhromažďovať finančné prostriedky, vedenie múzea si však myslí, že to nestačí a obviňuje vládu z toho, že začala konať, až keď už je neskoro.

Navštívili ste brazílske múzeum aj vy? Ak máte chuť vykonať dobrý skutok, nájdite si chvíľku času a darujte svoju fotografiu Wikipedii.

mymodernmet, bbc

 

Uložiť článok

Najnovšie články