Foto: Indonesia-Australia Forest Carbon Partnership IAFCP Follow, Ricardo Funari (Flickr.com)

Osud Amazonského pralesa sa konečne dostáva do správnych rúk. V Brazílii štartuje najväčší projekt zalesňovania v histórii.

Odlesňovanie dažďového pralesa v Brazílii nadobudlo v posledných desaťročiach neudržateľné rozmery. Stromy miznúce poväčšine pre potreby získania poľnohospodárskej pôdy zmenili život obyvateľom pralesa, pozmenili najbohatší ekosystém na našej planéte a z dlhodobého hľadiska nepriaznivo ovplyvnili klímu na celej planéte. Miznutie Amazonského pralesa však bude aspoň z časti minulosťou. Brazília totiž spúšťa najväčší zalesňovací projekt v modernej histórii ľudstva. 

Článok pokračuje pod videom ↓

73 miliónov nových stromov na celkovej ploche 70-tisíc hektárov. To je najväčší zalesňovací projekt v modernej histórii ľudstva, ktorý plánuje v Brazílii spustiť nezisková organizácia Conservation International. Stromy plánujú do roku 2023 vysadiť v tzv. oblúku odlesňovania, ktorý deforestáciou v súčasnosti trpí najviac. Zalesnené budú brazílske štáty Amazonas, Acre, Pará, Rondônia a povodie rieky Xingu. Odvážny projekt tak zachráni plochu Amazonského pralesa rovnú 30-tisícom futbalových ihrísk.

Amazon rainforest deforestation_Ecde0509

Projekt organizácie Conservation International je prvým krokom Brazílie k vysnívanému cieľu obnoviť do roku 2030 celkom 12 miliónov hektárov dažďového lesa. Toto číslo si Brazília vytýčila pri podpísaní Parížskej dohody. Práve zalesnenie zničeného Amazonského pralesa môže podľa mnohých dopomôcť k udržaniu globálneho otepľovania na hranici 1,2 – 2 °C, ktorú štáty v Parížskej dohode o zmene klímy svetu prisľúbili. Okrem klímy záchrana pralesa prospeje aj najrozmanitejšiemu ekosystému planéty, ktorému Brazília týmto krokom vráti jeho prirodzené prostredie.
Amazon rainforest
Amazon rainforest

Práve dažďové lesy zohrávajú v absorbcii oxidu uhličitého na našej planéte zo všetkých druhov lesov najdôležitejšiu úlohu. Conservation International pri opätovnom zalesňovaní plánuje využiť najmodernejšiu technológiu výsadby, ktorá bola v Brazílii vyvinutá len pred niekoľkými rokmi. Na každý m² odlesnenej pôdy zasejú semená z 200 pôvodných amazonských druhov stromov. Výsadbu prežijú len najsilnejšie a tie sa za pár rokov premenia na zrelé stromy. Doposiaľ bolo týmto spôsobom v Brazílii vysadených 1 milión stromov. Osud Amazonského pralesa sa teda konečne dostáva do správnych rúk.

Reforestation

Pozri aj: Ako bude vyzerať svet do roku 2050? Toto sú udalosti, ktoré zmenia náš svet od základov

inhabitat.com, mnn.com
Uložiť článok

Najnovšie články