Foto: Jacques-Louis David, Public domain, via Wikimedia Commons

Ktorú bitku považujeme za tú, ktorá spečatila osud Napoleona Bonaparta?

Foto: William Sadler / Public domain

18. júna 1815 sa v bitke pri Waterloo stretli francúzske vojská s britsko-holandsko-nemeckými spojencami v osudovej bitke pri Waterloo, ktorá nadobro spečatila osud Napoleona a viedla k zániku francúzskeho cisárstva.

Ako nazývame bitku, v ktorej sa Slováci postavili Nemcom počas 2. svetovej vojny?

Foto: TASR/Archív

Píše sa 8. september 1944 a spojenie povstaleckých ozbrojených síl československých vojakov s Červenou armádou sa hrdo stavia proti Nemcom, aby sa ich v oblasti juhovýchodného Poľska a severovýchodného Slovenska pokúsili zatlačiť preč z územia. Išlo o povstalcov zo Slovenského národného povstania a danú bitku sme nazvali Karpatsko-duklianska operácia.

Ktoré hlavné strany sa proti sebe postavili v bitke pri Termopylách?

Foto: Jacques-Louis David, Public domain, via Wikimedia Commons

Bitka pri Termopylách je jedným z najdôležitejších konfliktov grécko-perzských dejín. Bola odpoveďou na porážku v bitke pri Maratóne - v roku 480 pred Kristom sa v nej proti sebe postavili grécke mestské štáty oproti Staroperzskej ríši.

Do ktorých bojov prvýkrát Japonci nasadili jednotky kamikaze?

Japonská armáda nasadila samovražedné jednotky v zúfalej snahe ubrániť posledné zbytky porazených území. Japonskí samovražední letci jednotiek tokkótai, dnes viac známych ako kamikaze, sa začali prvýkrát vrhať k zemi 25. októbra 1944 pri snahe o udržanie Filipín.

Ktoré ruské mesto bolo okupované nemeckou armádou celých 900 dní?

Obliehanie Leningradu sa navždy zapísalo do dejín ako jedna z najtragickejších udalostí druhej svetovej vojny. Za 900 dní okupácie nemeckými jednotkami v meste odhadujeme približne 800-tisíc až 1,5 miliónov úmrtí vojakov a civilistov. V meste, ktoré malo pred vojnou populáciu 3,5 milióna, ostalo nažive po ukončení okupácie len 700-tisíc ľudí.

V ktorej bitke viedol armádu cez Alpy militantský velikán Hannibal Barca?

Foto: Cornelis Cort, Public domain, via Wikimedia Commons

Kartáginský vojenský vodca Hannibal Barca bol schopný počas druhej pérzskej vojny prejsť s výpravou do severného Talianska skrz Pyreneje a Alpy. Charakteristickým znakom tohto konfliktu je 37 bojových slonov, ktoré Hannibal zakomponoval do obrany. Vďaka tomu sa mu podarilo prekvapiť rímske vojská, ktoré považovali Alpy za bezpečnú hranicu svojho územia.

V ktorej bitke porazilo britské námorníctvo spojenú francúzsku a španielsku flotilu v roku 1805?

Foto: Nicholas Pocock, Public domain, via Wikimedia Commons

21. októbra 1805 viedol admirál Horatio Nelson britské loďstvo proti spojeným silám francúzsko-španielskej koalície. V bitke pri Trafalgari sa stretol s vojskami pri snahe ubrániť britské vody pred snahou Napoleona Bonaparteho vniknúť na britské územie. V tomto boji sa ukázala genialita Nelsona, ktorý síce sám v bitke zomrel, no zanechal za sebou víťaznú armádu. Najdôležitejším bola jeho taktika, ktorá sa začala neskôr nazývať Nelsonov chvat, a išlo o postupné porazenie lodí pomocou zamerania sa na jedno miesto a prerazenie obrany na tomto mieste v čo najrýchlejšom čase.

Ktorá z týchto bitiek bola rozhodujúcou pre spojencov v druhej svetovej vojne, a zároveň najväčšou námornou inváziou v histórii?

Foto: Archív TASR

Vylodenie v Normandii označujeme za najväčšiu námornú inváziu vôbec. Spojeneckým jednotkám sa vďaka nej podarilo otvoriť severné Francúzsko na západnej fronte a prelomiť tým Hitlerov Atlantický val.

Počas ktorej vojny prebehla bitka na Somme?

Foto: John Warwick Brooke, Public domain, via Wikimedia Commons

Bitka na Somme je jedným z najdôležitejších konfliktov z obdobia prvej svetovej vojny, a zároveň prvou bitkou, v ktorej sa veľkoplošne využili tanky v obrane. Odohrala sa v roku 1916 a niesla so sebou predpokladané straty viac ako jeden milión vojakov. Hoci bol výsledok tejto krvavej bitky neurčitý, ukázala, že je potrebné zmeniť taktiku a že nemecká armáda, dovtedy neporaziteľná, má svoje slabé miesta a je možné ju so správnou taktikou zlomiť.

Kto proti sebe stál v bitke pri Hastingse?

Foto: Myrabella, Public domain, via Wikimedia Commons

Bitka pri Hastingse prebehla v roku 1066 a vďaka nej sa podarilo Normanom poraziť angolsaskú armádu. Po tomto víťazstve prišla éra 88-ročnej dynastie Normanov na anglickom kráľovskom tróne.

Uložiť článok

Najnovšie články