Foto: Pixabay

Ktorá známa značka prišla prvýkrát s myšlienkou malých čiernych šiat?

Foto: Unsplash

Práve vďaka rozhodnutiu návrhárky a majiteľky módneho domu Coco Chanel v 20. rokoch minulého storočia prestala platiť stigma obklopujúca malé čierne šaty, ktoré sa dovtedy považovali za symbol smútenia a pohrebov. Chanel revolucionalizovala módu viackrát, a vďaka nej dnes nosíme napríklad ženský sukňový kostým, perlové šperky či kúsky, ktoré do toho obdobia patrili výhradne do mužskej skrine.

Ktorá značka bola príčinou toho, že takmer každá žena chcela vlastniť lodičky s červenou podrážkou?

Foto: Unsplash

Francúzsky dizajnér Christian Louboutin v roku 1993 pri vytváraní novej kolekcie zvolil jednoduchý, no veľmi efektívny doplnok k svojim lodičkám - celú podrážku zafarbil červeným lakom na nechty. Dnes sú červeno-čierne louboutinky dištinktívnym a znamenitým symbolom značky a nesú so sebou symboly bohatstva, ikonicity a luxusnej módy, pričom ich cena sa pohybuje od 500 do približne 1800 eur za jeden pár.

Vďaka ktorým nohaviciam dnes všetci nosíme modré rifle?

Foto: Unsplash

História modrých riflí siaha až do 19. storočia, kedy v roku 1873 vyšla nová kolekcia nemeckého podnikateľa Leviho Straussa v spolupráci s krajčírom Jacobom Davisom. Pôvodne slúžili ako pracovný odev pre pracovníkov v baniach a cowboyov. Postupom času začali získavať na popularite vďaka ich jednoduchému a večnému dizajnu, ktorý si napriek dekádam zachováva konzistentný štýl a vysokú kvalitu, ktorou sú všetky kúsky od Levis známe.

Ktoré topánky značky Nike dosiahli najvyššie predajné čísla?

Foto: Unsplash

Značka Nike má na rováši mnoho známych a ikonických párov topánok, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou šatníkov na celom svete. Medzi ich najikonickejší pár patrí bezpochyby druh Air Max, no najviac predajov si zaslúžili práve tenisky Air Force 1, pričom každý rok od ich uvedenia sa podarí značke predať viac ako 10 miliónov kusov.

Vďaka ktorej osobnosti sa preslávili kožené bundy?

Foto: Unsplash

Kto z nás dnes nevlastní aspoň jednu (pravú či falošnú) koženú bundu? Tento kúsok ale nebol vždy výbavou našich šatníkov. Na spopularizovaní kožených búnd má veľkú zásluhu armáda počas 1. svetovej vojny, kedy ich začali nosiť prednostne piloti pre ochranu proti zime vo veľkých výškach. Kožené bundy začali vtedy prezentovať už prvé módne domy, no skutočný rozpuk zažili počas 50. rokov 20. storočia. Vtedy ich začali využívať speváci a celebrity, a štúdiá v Hollywoode rýchlo obliekli do kože i Jamesa Deana vo filme The Wild One. Vďaka atraktívnemu hercovi na veľkom plátne sa kožené bundy spopularizovali i medzi širokou verejnosťou, a trendom ostávajú dodnes.

Vďaka ktorej značke je dnes polo tričko povinnou výbavou každého mužského šatníka?

Foto: Unsplash

Polo tričká si pomaly získavajú status nadčasového a večného kúsku, ktorým sa dá vyjadriť elegancia, láska k športu i vyberavý vkus. Jednoduchý dizajn krátkeho trička z kvalitného materiálu s gombíkmi na prednej strane a logom na hrudi po svojom uvedení Ralphom Laurenom v roku 1972 zaujalo verejnosť vďaka sofistikovanosti, ktorú môže využiť minimalista i bohém.

Podľa ktorého umelca sú pomenované tieto slávne slnečné okuliare?

Foto: PickPic

Okrúhle okuliare Johna Lennona zaviedli jasnú a veľmi výraznú stopu vo výzore speváka, vďaka čomu sa stali symbolom lásky a mieru. Okuliare prevzali po Lennonovi zástupci kultúry hippie, a v neskorších rokoch sa vracali v prvých vlnách štýlu retro či vintage na začiatku 21. storočia.

Aký kúsok oblečenia vošiel do módy vďaka Marilyn Monroe, pričom sa zároveň stal symbolom pôvabu a senzuálnosti?

Foto: Dell Publications, Inc. New York, publisher of Modern Screen, Public domain, via Wikimedia Commons

Snímka Marilyn Monroe stojacej nad kanálom v bielych šatách sa dnes považuje za jednu z najvplyvnejších fotografií 20. storočia. Nie je preto divu, že po uvedení filmu The Seven Year Itch, počas natáčania ktorého fotografia vznikla, sa biele šaty zikonizovali a získali obrovskú popularitu. Okrem oslavovania kriviek na ženskom tele sa do módy pretlačila i slučka, ktorá šaty držala okolo krku, pričom sa neskôr začala využívať na mnohých ďalších kúskoch.

V čom súťaží tím, ktorému patrí logo na tejto ikonickej šiltovke?

Foto: Pexels

Logo na šiltovke z nášho detstva patrí tímu New York Yankees, americkým profesionálnym baseballistom. Populárnou sa stala nielen pre vyjadrenie lásky k svetovo-známemu tímu, no i pre jej chytľavý a jednoduchý dizajn, vďaka ktorému ju mnohí začali nosiť i pre svoju lásku k mestu New York. Ďalší ľudia sa zase na trend chytili, hoci vôbec nemuseli tušiť, čo toto logo znamená.

Vďaka ktorej osobnosti začali byť populárne šaty slip-on, ktoré vyzerajú ako nočné prádlo?

Foto: Unsplash

90. roky sa niesli v duchu grungu, supermodeliek a typu heroin chic, čo je výzor charakterizovaný bledosťou, kruhami pod očami a takmer chorobným vzhľadom. Počas tohto obdobia bola Kate Moss jednou z najviac výrazných osobností šoubiznisu, pričom tento trend nasledovala vlastným spôsobom - okrem mnohých iných vecí tým bolo i nosenie takzvaných slip-on šiat, alebo oblečenia, ktoré vyzerá ako ženské nočné prádlo. Vďaka obrovskej sláve Kate Moss sa šaty veľmi rýchlo spopularizovali a ich sláva pretrváva až do dnešného dňa, keď ich mnoho ľudí dopĺňa do outfitov a spestruje tým svoj štýl.

Uložiť článok

Najnovšie články