Foto: loduhamarek, rimidalv_rucek (Instagram)

Vršatské bradlá patria k skvostom Slovenska, no mnoho ľudí ich obchádza.

Na strednom Považí, regióne rozkladajúcom sa v okolí Trenčína, možno nájsť niekoľko zaujímavých miest, ktoré sú ideálnymi tipmi na víkendový výlet. Medzi tie najkrajšie v celej oblasti rozhodne patria Vršatské bradlá. V Bielych Karpatoch, na západnom Slovensku, kde sú kopce prevažne zalesnené či pokryté zelenými lúkami, by ste dramaticky pôsobiace skalné útvary možno ani nečakali. Vršatské bradlá týčiace sa nad dolinou Váhu sú však pravým opakom. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Od Vršatského podhradia až po Červený kameň. V tejto oblasti „vytŕča“, z inak bežne vyzerajúcich Bielych Karpát, skalný hrebeň nazvaný Vršatské bradlá. Vysoké skalné veže, ihly a steny vytvárajú nad stredným tokom Váhu zaujímavú scenériu. Vidieť ich už zďaleka, dokonca i z hlavného dopravného ťahu Považím.

Vršatské bradlá sú v súčasnosti národnou prírodnou rezerváciou s najvyšším, piatym stupňom ochrany. Dôvodom sú práve zaujímavé skalné útvary a vzácne druhy rastlín a živočíchov. Napriek vysokému stupňu ochrany však slúžia i turistom. Okolo Vršatských bradiel totiž vedie náučný chodník, ktorý je vhodný aj bežných či občasných turistov.

Náučný chodník Vršatské bradlá môžete absolvovať z oboch obcí, medzi ktorými sa skalný hrebeň rozkladá. Z Červeného kameňa alebo z Vršatského podhradia, vám okružná trasa potrvá približne 3 hodiny. Náučný chodník vás dovedie aj na najvyšší bod Vrašatských bradiel, vrchol Chmeľová, ktorý je druhým najvyšším v celých Bielych Karpatoch. Z vrcholov skalných brál uvidíte široké okolie nielen Považia, ale i Moravy, Bielych Karpát a celého západného Slovenska.

Pri návšteve Vršatských bradiel stojí za pozornosť aj zrúcanina Vršateckého hradu. Tá sa nachádza na samostatnom brale, oddelená od spomínanej prírodnej rezervácie, mimo náučného chodníka. Cesta k nemu vám však potrvá len pár minút. Vršatecký hrad mal v minulosti mnoho majiteľov a na jeho súčasnom stave sa podpísalo niekoľko požiarov. Napriek tomu jeho návštevu určite nebudete ľutovať.

Pozri aj: Slovenská Route 66: Takmer 250 km dlhá cesta naprieč najkrajšími kútmi Slovenska, ktorú musíte toto leto prejsť

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články