Foto: Profimedia / TASR/AP

Skupina okolo vodcu Kadyrova sa nemôže pýšiť dobrou povesťou.

Čečenský líder, bojovník a prezident Ramzan Kadyrov si je blízky s Vladimirom Putinom. Preto pravdepodobne nikoho neprekvapilo, keď sa spoločne so svojimi bojovníkmi pridal na stranu Ruska a zapojil sa k útokom proti Ukrajine s jasným cieľom – zabiť prezidenta Volodymyra Zelenského. S touto skupinkou sa spája neslávne preslávená povesť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Čečenské médiá ešte v piatok informovali, že Kadyrov zhromaždil v centre hlavného mesta Groznyj približne 12-tisíc príslušníkov bezpečnostných síl, správu priniesla TASR. V sobotu informovala, že sa čečenskí bojovníci už zapojili do tzv. ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine.

Netrvalo však dlho, kým začali strácať aj svojich mužov. Čečenský vodca Kadyrov potvrdil, že v bojoch proti ukrajinským „nacionalistom“ boli zabití dvaja z jeho mužov a šesť ďalších utrpelo zranenia. Ak by ste si mysleli, že nad touto stratou ľudských životov prejavil zármutok, veľmi by ste sa mýlili. „Ľudia vo vojne umierajú a túto životnú dráhu si vybrali oni,“ prezradil na margo situácie, uvádza TASR.

Zaujímavosťou je, že Ramzan Kadyrov, spoločne so svojím komandom Kadyrovcov, najprv bojoval proti Rusom, kým sa karta otočila a teraz je na jednej lodi s Putinom. Zhrnuli sme, čo by ste o mužoch, s prívlastkom obávaných zabijakov mali vedieť.

Diabol nosí Pradu

V tomto prípade sa názov známeho filmu preniesol do skutočnosti, keď čečenský vodca Ramzan Kadyrov vystúpil so svojím prejavom na Ukrajine v topánkach za 1 500 dolárov (cca 1 350 eur). Jeho fotografia obletela svet a na sociálnych sieťach sa stala virálnou. Vo svojom prejave vyzval ukrajinského prezidenta, aby sa ospravedlnil Putinovi, píše AA. Škandál podobných rozmerov vyvolali aj samotné luxusné topánky na nohách vodcu.

„Gayovia by si mali prečistiť svoju krv“

Presne takto znie jeden z jeho výrokov, ktorý podľa CNN povedal počas televízneho rozhovoru, v ktorom sa vysmieval členom LGBTQ komunity. Uviedol, že u nich v Čečensku žiadni nie sú a upozornil, že ak aj náhodou áno, mali by krajinu rýchlo opustiť. K tomu všetkému s týmto prišiel v období, kedy čelil obvineniam z brutálneho zásahu proti homosexuálom. Najmenej 100 mužov, ktorí sa hlásia k tejto komunite, mali byť z protestov v Čečensku unesení a následne brutálne mučení, informoval Vox. Najmenej traja dokonca prišli o život.

Ženy nie sú cnostné

Nie iba orientácia mu ale robí problém. Má ho totiž aj so ženami už iba preto, lebo sa narodili ako ženy. The World priniesol článok o utrpení žien v Čečensku. Po tom, ako v krajine objavili sedem mŕtvych žien na krajnici cesty, sa Kadyrov vyjadril, že asi mali voľnú morálku. Tu je nutné dodať, že sám je za polygamické vzťahy.

Foto: Profimedia

Brutálny tyran a hviezda Instagramu

Týmito slovami ho v roku 2017 opísal portál Vox. V tom čase mal na Instagrame takmer 3 milióny followerov, ktorých bavil bizarným obsahom. Napríklad ukazoval, ako zbiera jablká. BBC uvádza, že jeho účet bol zablokovaný v roku 2017.

Nazvala ho „Stalinom dnešnej doby“, o dva dni bola mŕtva

Radio Free Europe uskutočnilo posledný rozhovor s novinárkou Annou Politkovskou. Otvorene kritizovala Kremeľ a nezatvárala oči pred tým, čo sa deje v Čečensku. Postihol ju však tragický koniec. Podľa českého portálu Aktuálně.cz ju o život vo výťahu pripravili štyri výstrely zo zbrane. Tomu, že nešlo o náhodou, pridáva aj fakt, že sa tak stalo presne v deň narodenín Vladimira Putina. Jej smrť sa stala doslova odkazom svetu.

Novinárke sa podarilo odhaliť napríklad to, že vo svojich domoch mal zariadené mučiarne. The Independent píše, že pri voľbe domáceho miláčika siahol po skutočne nezvyčajnom výbere. Konkrétne zvolil leva a vzácny druh tigra.

Mučenie, únosy, brutálne vraždy a atentáty

Ochrancovia ľudských práv tvrdia, že on sám dohliadal na mučenie. Spoločne s Kadyrovcami, bojovníkmi stojacimi pri jeho boku, má na krku obvinenia nie iba už zo spomínaného mučenia, ale aj únosov, teroristických útokov alebo vrážd, ktorých terčom sa stali ľudia iných názorov.

Foto: TASR/AP

Čečensko a Rusko držia aktuálne spolu

Postaviť sa proti vláde Čečenska sa neoplatí. Najmä, ak je na tvojej strane Rusko. Minulý rok bol v Rakúsku zastrelený vládny kritik Čečenska. Ako informoval The Guardian, polícia za tento čin zatkla dvoch podozrivých Rusov. Ukrajinské ministerstvo vnútra uviedlo, že mŕtvy muž vypovedal v súvislosti s vraždou manželky muža, ktorý chcel spáchať atentát na Putina.

Dobodaný nožom 135-krát

Podobných incidentov bolo ale ďaleko viac. Napríklad čečenský opozičný líder a bloger Imran Alijev bol v roku 2020 nájdený vo svojej hotelovej izbe vo Francúzsku brutálne dobodaný. Na jeho tele našli obrovský počet rán. TASR uviedla, že viacerých odporcov Kadyrovho režimu našli mŕtvych za podozrivých okolností.

Najnovšie články