foto: Unsplash

Súčasťou kultúry je aj mnoho subkultúr s odlišnými názormi a preferenciami.

Jednou zo subkultúr sú vegáni. Medzi vegánmi a „mäsožrútmi“ dochádza neraz k potýčkam, obe skupiny si totiž myslia, že len ich názor je ten správny. Ako sú na tom vegáni s predsudkami?

Menšín v kultúre pribúda čoraz viac

Kedysi človek zjedol to, čo si dopestoval v záhrade, prípadne to, čo dostal od susedov. Neskôr sme začali chodiť do potravín, no nebolo príliš z čoho vyberať. Dnes nájde človek v hypermarkete produkty z každého kúta sveta, na svoje prídu mäsožrúti, vegáni, vyznávači raw či bio stravovania. Aj veľký výber produktov prispieva k tomu, že sa vytvorili podskupiny, pričom každá sa stravuje iným spôsobom. „Klasickí“ konzumenti pritom zvyčajne považujú vegánov či frutariánov za bláznov. Ako však informuje portál All That Is Interesting, s predsudkami sme na tom horšie, ako by ste si možno mysleli.

Foto: unsplash

Portál The Guardian informoval o štúdii, ktorú v roku 2015 vykonali  Cara C. MacInnis a Gordon Hodson. Ukázalo sa, že diskriminácia sa netýka len vegánov. Štúdia publikovaná v časopise Group Processes & Intergroup Relations hovorí, že diskriminácii čelia v rôznej miere viaceré minority. MacInnisová a Hodson využili na otestovanie predsudkov voči vegánom rôzne metódy a ukázalo sa, že čelia rovnakým ťažkostiam, ako napríklad rasovo či nábožensky odlišné skupiny.

Vegáni či vegetartiáni boli vnímaní rovnako negatívne, ako napríklad imigranti, asexuálni jedinci či ateisti. Jedinou skupinou, ktorá bola vnímaná negatívnejšie ako vegáni, sú drogovo závislí jedinci. Aj keď vegáni či vegeteriáni sú do istej miery diskriminovaní, omnoho horšie je to s predsudkami. Aj keď si totiž ľudia uvedomujú, že majú predsudky, zatiaľ sa nestali témou búrlivejších diskusií, ľudí totiž viac trápi napríklad rasizmus či sexizmus.

Foto: unsplash

Prečo máme predsudky?

Prečo vlastne máme voči vegánom a vegetariánom predsudky? Psychology Today informuje, že dôvodom je odchýlka od normy, pričom vegáni sa od normy stanovenej majoritou líšia viac, ako vegetariáni. To znamená, že ak človek neje mäso, no je ochotný jesť mliečne výrobky či vajíčka, je vnímaný ako menej odlišný. Vedci okrem toho zistili, že v najvyššej miere čelia predsudkom muži, ktorí sú vegánmi. Muž, ktorí uprednostní špenát pred hamburgerom či tofu pred bravčovým mäsom, je vnímaný ako človek, ktorý ohrozuje tradičnú mužskú rolu.

Navyše, väčšej miere nenávisti čelia vegáni, ktorí mäso odmietajú konzumovať z etických dôvodov, kým menej ohrození sú tí, ktorí sa snažia vegánstvom zachrániť planétu. Hodson v závere štúdie dodal, že ľudia, ktorí pociťujú nenávisť voči menšine, v skutočnosti nemajú problém so samotnou menšinou, ale externalizujú hnev, ktorý súvisí s nevyriešeným vnútorným konfliktom. Výbuchy hnevu totiž svet nezmenia, poháňajú len ego jednotlivca.

All That Is Inetersting
Uložiť článok

Najnovšie články