foto: NASA

Dnešnou správou určite potešíme všetkých nadšencov UFO. Vedci zachytili signál pochádzajúci zo vzdialenej galaxie.

Vraví sa, že skutočný dôkaz o tom, že vo vesmíre žijú inteligentné bytosti, spočíva v tom, že nás doposiaľ nekontaktovali. Veď komu by sa chcelo baviť s partičkou namyslených pozemšťanov, ktorí tak bezohľadne ničia svoju planétu? No vedci, ktorí sú nadšencami mimozemského života tvrdia, že zachytili 15 rádiových vĺn, ktoré pochádzajú z naozaj veľkej diaľky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Správa o signáloch je naozaj horúca. 26. augusta skoro ráno doktor Vishal Gajjar spolu so svojím výskumným tímom zachytil pomocou bankového teleskopu v západnej Virginii celkovo 15 nezvyčajných rádiových výbuchov, pochádzajúcich zo vzdialenej galaxie. Samozrejme, neprišlo sa k tomu len tak. Skupina vedcov sa cielene zaujímala o skúmanie a hľadanie inteligentného života vo vesmíre. Projekt Breakthrough Listen je pod záštitou Stephena Hawkinga, vedca, ktorého pozná každý z nás. Hawking predčil svoju dobu a aj jeho neštandardné vízie posúvajú vedu dopredu. Tento vedec spojil svoje znalosti s investorom Yurim Milnerom a v roku 2015 sa pustili do projektu, ktorý vyvoláva v mnohých skepticizmus. Ale tak sa zdá, že snaha sa im vyplatila.

Rýchle rádiové výbuchy

pixabay.com

Rýchle rádiové výbuchy (Fast radio bursts, skratka FRB) sú doposiaľ nepreskúmané. Aj preto sa vedci snažia zamerať na nich pozornosť. Doposiaľ ich už zaznamenalo viacero teleskopov, no čo vlastne znamenajú? Sú signálom z iných civilizácii? 15 nezvyčajných signálov FRB vedci detekovali z jedného miesta, ktoré má označenie FRB 121102, pričom ide o signály s doposiaľ najvyššou frekvenciou. Najjasnejšie žiarenie sa pohybovalo okolo 7 GHz, čo je viac než dosť. V tomto medzinárodnom projekte vedci použili zelený bankový teleskop, ktorý je schopný zaznamenať naraz niekoľko gigahertzových pásiem. Podľa predbežných odhadov by mal signál pochádzať z neznámej galaxie, ktorá je od nás vzdialená približne 2,4 miliónov svetelných rokov. A to je už čo povedať.

Vedci však pred sebou majú ešte veľa nezodpovedaných otázok. Odkiaľ sú? Kto ich vysiela? Alebo je to len omyl? Vedci sa najprv obávali, či signál nejde zo Zeme a nejde len o chybu vo vyhodnotení. Všetko však nasvedčuje tomu, že skutočne sa im podarilo zachytiť signály, ktoré pochádzajú z vzdialenej galaxie. Pevne veríme, že časom sa dozvieme ďalšie novinky. Otázne však je, ako ľudstvo využije získané poznatky. Či sa nebudeme chystať do boja proti niečomu cudziemu a to len preto, lebo to nepoznáme. V tom prípade bude pre všetkých lepšie, ak si človek bude i naďalej myslieť, že je vo vesmíre sám.

Pozri aj: Podobajú sa Zemi. Vedcom sa podarilo objaviť multiplanetárny systém vzdialený len 12 svetelných rokov

iflscience.comindependent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články