Foto: Pixabay

Spoznávanie vesmíru pokračuje, vedcom sa podarilo objaviť ďalšie planéty podobné Zemi.

Červený trpaslík je malá a relatívne chladná hviezda. Vyžarujú len málo svetla, pričom v porovnaní so Slnkom ide len o desaťtisícinu žiarivého výkonu. Tento druh hviezdy tvorí až tri štvrtiny všetkých hviezd vo vesmíre a podľa najnovšej štúdie okolo každého červeného trpaslíka obieha aspoň jedna planéta. Vedcom sa teraz podarilo objaviť celý multiplanetárny systém, ktorý sa pri jednom červenom trpaslíkovi nachádza. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Tri planéty boli objavené pri červenom trpaslíkovi zvanom YZ Ceti. Ten je od nás vzdialený 12 svetelných rokov. Vedci z Univerzity v Ženeve objavili planéty podobné Zemi pomocou teleskopu HARPS, ktorý prevádzkuje Európske južné observatórium v Čile. Podľa zistení však pravdepodobne žiadna z nich nie je obývateľná, keďže sa nachádzajú v takzvanej neobývateľnej zóne, čo znamená, že teplota na planéte je nezlučiteľná s prítomnosťou vody.

Foto: Pixabay

V štúdii výskumníci naznačili, že sa tam môže nachádzať aj štvrtá planéta, ktorá by mohla byť najmenšou exoplanétou, aká kedy bola objavená. Aj keď sa na tieto planéty zrejme nebudeme môcť presťahovať, ich význam nie je zanedbateľný a planetárny systém môže pomôcť ďalšiemu skúmaniu vesmíru. Dosiaľ astronómovia objavili takmer dvetisíc planét mimo našej slnečnej sústavy a očakáva sa, že ďalšie budú pribúdať po stovkách.

Pozri aj: Vedci spozorovali na Marse intenzívne snehové búrky. Sneh je však úplne iný, na aký sme zvyknutí na Zemi

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články