Foto: flickr.com (Classic Film)

Či už sa na smrť rozhodnete nazerať z vedeckého alebo zo spirituálneho hľadiska, fascinuje ľudí už od nepamäti.

Je to niečo, čo sa nedá predvídať, nemôžete vedieť, v ktorom momente zomriete a čo presne vás čaká. Môžeme sledovať fyziologické procesy, ktoré sa počas umierania dejú, no nahliadnuť do mozgu a zistiť, čo sa deje po smrti, je už náročnejšie. Vedci však prichádzajú s novými odpoveďami.

Článok pokračuje pod videom ↓

Odpovede však tentoraz nie sú len výsledkom dlhoročných výskumov. Na zvieratách sa totiž odumieranie mozgu pozoruje už nejaký čas, na ľuďoch však nie. Vedci sa preto rozhodli, že sa inšpirujú epizódou Star Treku: Nová generácia, z roku 1987.

Ukázalo sa, že ak sa srdce človeka zastaví, mozog môže ostať nažive ešte niekoľko minút. Ak totiž nebije srdce a do mozgu neprúdi krv, do 20 až 40 sekúnd dochádza k nedostatočnému okysličeniu mozgu, teda k cerebrálnej ischémii. Mozgové bunky však neodumierajú okamžite, ale na nejaký čas prechádzajú do spánkového režimu, aby šetrili potrebnú energiu. Teórie tvrdia, že aj keď prístroje v tomto štádiu už aktivitu mozgu nezachytia, ak by sa podarilo opäť rozbehnúť srdce človeka, jeho mozog by sa mohol vrátiť do plne funkčného stavu.

pixabay.com

Ak však srdce ostane neaktívne dlhšie, dochádza k tzv. mozgovému tsunami. Ide o výboj neuroelektirckej aktivity, ktorá je následkom nerovnomernej distribúcie iónov medzi neurónmi a ich vonkajším prostredím. Zvláštne je, ako bol celý tento proces vykreslený v spomínanej epizóde Star Treku.

V jednej z epizód seriálu sa po stretnutí s čiernou príšerou vážne poraní poručíčka Tasha Yar. Jej spolubojovníci ju prevezú na loď a tam sa nešťastne prizerajú tomu, ako Tasha pomaly, ale isto umiera. Veliteľka sa však nevzdáva tak ľahko a myslí si, že aj keď Tashin mozog už nevykazuje známky aktivity, stále je možné oživiť ho. Práve v tom momente poznamená ďalšia z postáv, že dochádza k depolarizácii neurónov, teda k spomínanému mozgovému tsunami. Či sa Tashu podarilo oživiť alebo nie, nebudeme vyzrádzať, keby náhodou niekto Star Trek nevidel a chcel by si ho pozrieť. Nebudeme predsa kaziť zážitok.

Ako je možné, že pred toľkými rokmi dokázali tvorcovia zaradiť do Star Treku takéto poznatky? Bohužiaľ, zrejme nejde o skupinku neurológov, ktorí by odcestovali v čase do minulosti, aby pomohli filmárom a podelili sa s nimi o vedomosti. Existuje oveľa menej poetické vysvetlenie. Vedci si myslia, že tvorcovia Star Treku natrafili na starší výskum, ktorý sa zaoberal tým, čo sa deje v mozgu umierajúceho zvieraťa. Inšpiráciu mohli čerpať napríklad z výskumu brazílskeho vedca, ktorý umierajúce zajace pozoroval už v roku 1940.

Pozri aj: Prípad reinkarnácie Bridey Murphy sa stal svetovou senzáciou. V hypnóze si spomenula na svoj minulý život a tvrdila, že život sa smrťou nekončí

iflscience
Uložiť článok

Najnovšie články