Foto: wikimedia.org

Skutočný príbeh o žene, ktorá si spomenula na svoj minulý život, rozdelil spoločnosť na veriacich a skeptikov.

Hinduisti veria v nesmrteľnosť duše. Živá bytosť prežíva smrť, aby sa znova zrodila do nového tela. Takýmto spôsobom ľudia prechádzajú mnohými životmi, až kým nepominú ich svetské túžby a oni môžu napokon dosiahnuť sľúbenú spásu. Minulé životy sú záhadou aj v súčasnosti. Nie sú len predmetom viery východných náboženstiev, no dostávajú sa medzi špekulácie psychológov či doktorov. Za jeden z najznámejších prípadov, ktorý rozbúril vlny teórií, sa považuje reinkarnácia Bridey Murphy.

Prípad sa zapísal do histórie ako kontroverzný a mnohých presvedčil o tom, že reinkarnácia skutočne funguje. Spočiatku sa zdalo, že ide o nevídaný objav zákutí ľudskej psychiky, neskôr začali na povrch vychádzať skutočné vedecké fakty, ktoré rozruch zmiernili.

Kto bola v skutočnosti Bridey Murphy?

Príbeh sa začína v 50. rokoch minulého storočia a jeho hlavnými aktérmi sú Virginia Tigheová a Morey Bernstein, v tej dobe považovaný za amatérskeho hypnotizéra. Sám o sebe tvrdil, že má silné hypnotické schopnosti. Virginia a Morey boli priatelia, a tak jedného dňa skúsili hypnózu spoločne. Bernstein pritom využil metódu regresie, kedy sa človek v stave hypnózy vracia späť vo svojom živote. Virginiu postupne viedol až k ranému detstvu, po prvýkrát zašiel oveľa ďalej a priviedol ju pred samotné narodenie. Zrazu sa rozprával s úplne inou ženou – Bridey Murphy.

Wikimedia

Virginia začala hovoriť írskym prízvukom. Tvrdila, že je Bridey Murphy, žena žijúca v Írsku v 19. storočí. V skutočnosti Írsko nikdy nenavštívila a prízvuk nevedela ani len napodobniť. Po tomto prekvapivom zistení sa rozhodli ďalej pátrať a uskutočnili ešte niekoľko hypnotických sedení, vystavali celú biografiu tajomnej ženy z 19. storočia. Obaja boli presvedčení, že našli dôkaz o existencii minulých životov. Tigheová v hypnóze opisovala osemročnú Bridey, žijúcu v roku 1806 v meste Cork. Bola dcérou advokáta Duncana Murphyho a jeho ženy Kathleen. V 17 rokoch sa vydala a presťahovala do Belfastu. Opísala dokonca jej vlastnú smrť, pohreb a následný stav duše. Tvrdila, že miesto po živote nie je ani bolesťou ani šťastím. Neskôr sa narodila znovu v Amerike v roku 1923 ako Virginia Tigheová.

Wikimedia

Príbeh sa stal mediálnou senzáciou

Médiá nečakali dlho a začali s podivným príbehom bombardovať verejnosť. Pátrali po faktoch a mnohé prekrúcali. Bernstein o svojej skúsenosti a o živote Bridey Murphy vydal knihu, ktorá sa okamžite stala bestsellerom. Príbeh bol svetovou senzáciou. Médiá zašli oveľa ďalej a pátrali po skutočných faktoch. Po niekoľkých týždňoch sa žiadne stopy po Írke s týmto menom neukázali. Hypnotizér si vlastné tvrdenia pred vydaním knihy zrejme poriadne neoveril. Investigatíva splnila svoj účel a príbeh sa pomaly začal rozpadať. Novinári každý detail overovali a prípad reinkarnácie mal čoraz viac dier. Prevtelená Bridey vo Virginii tvrdila, že sa narodila v roku 1798 v Corku a zomrela v roku 1864. Nič také sa však v reálnych údajoch nenašlo. Neobjavili ani dom, o ktorom tvrdila, že v ňom žila so svojím manželom a jeho meno dokonca nehovorila v írskej výslovnosti. Tieto malé detaily postupne tajomný príbeh rozkladali.

Wikimedia

Napriek tomu mnohí stále verili v prevtelenie duše, iní hľadali logické súvislosti. Bridey o sebe tvrdila, že manžela nazývala menom Brian, to sa neskôr ukázalo ako stredné meno muža, za ktorého sa skutočná Virgina vydala v Amerike. Avšak mnohým ľuďom stále vŕtalo v hlave, ako vedela tak detailne opísať írske prostredie. Vedci aj v tomto prípade našli logické vysvetlenie. Podľa nich je odpoveďou na celú záhadu reálne Virginine detstvo a jej vzťah s rodičmi. Vyrastala so strýkom a tetou, už menej sa hovorilo o tom, že so skutočnými rodičmi, ktorí mali sčasti írske korene, žila do svojich troch rokov. Neuvádzali sa ani také fakty, že hneď oproti ich domu v Chicagu žila susedka, írska imigrantka menom Bridie Murphy Corkellová. To už skutočne neznie len ako náhoda a vedci si napokon vydýchli, že našli riešenie záhadných okolností. Možnosť skutočnej reinkarnácie celkom odmietli a na prípad poskytli pohľad zo strany medicíny a psychológie.

Vedci dospeli k logickému vysvetleniu

Po nemenných faktoch, ktoré sa v Bernsteinovej knihe neobjavili, viacerí vedci dospeli k rozhodnutiu, že v prípade Bridey Murphy išlo o potlačené spomienky z detstva. Prípad diagnostikovali ako cryptomnesiu, poruchu pamäte, pri ktorej si človek nespomína na pôvod informácie a považuje ju za niečo celkom nové. Ľudia s touto poruchou si neuvedomujú, že danú informáciu už v minulosti poznali.

Virginia Tigheová svoj prístup k reinkarnácii prehodnotila, o niekoľko rokov neskôr však tvrdila, že čím je staršia, tým viac by tomu chcela veriť. Zomrela v roku 1995. Bernstein sa po známom prípade hypnózy vzdal a venoval sa filantropii. Veľká udalosť sa stala fenoménom a rozhýbala celú verejnosť. Spochybnila základnú vieru mnohých ľudí.

Slávny prípad podľahol trhlinám, no nebol až takou senzáciou ako sa v tej dobe mohlo zdať. V súčasnosti už máme poznatky o tom, že hypnóza mnohokrát priniesla skôr falošné správy ako skutočné odkrytia ľudskej duše. Desaťročia psychologického výskumu dokazujú, že ľudia v stave hypnózy dokážu vykonštruovať detailné situácie, v ktorých sami nikdy neboli. Podľa mnohých vedcov je viera v reinkarnáciu jednoducho prejavom poruchy pamäte, ako to bolo spomínané aj pri riešení prípadu Bridey Murphy.

Unsplash

Podobnou tematikou chybných spomienok sa zaoberá film režiséra Alejandra Amenabáru s názvom Regresia, kde môžeme na hypnotickej regresii vidieť ako ľahko si mozog dokáže vykonštruovať falošné spomienky aj na základe konkrétnych otázok od terapeutov. Prekvapivý záver filmu s hororovou atmosférou je akýmsi náhľadom do minulosti hypnózy a do mnohých chýb, ktoré ju po celé roky sprevádzali. Vedci sa k podobnému vysvetleniu prikláňajú aj v slávnom prípade reinkarnácie. Človek jednoducho pod vplyvom hypnotizéra dokáže uveriť vlastným fantáziám. Podobným procesom ľudskej psychiky sa vysvetľujú napríklad aj tvrdenia ľudí, že ich unášali mimozemšťania.

Viera v reinkarnáciu sprevádza ľudstvo po celé storočia

Príbehy reinkarnácie sú staré takmer ako ľudstvo samo. Zaoberali sa ňou filozofi antického obdobia v Grécku, neskôr opäť filozofi v období renesancie či mnohí spisovatelia. Dodnes vychádzajú vedecké práce a tvrdenia, ktoré vieru v reinkarnáciu podporujú, za jedného z najznámejších môžeme označiť psychiatra Briana Weissa. Ten o stretnutiach s minulými životmi napísal niekoľko kníh. Sám sa zaoberá terapiou odhaľovania traumatických zážitkov v minulých životoch. Podľa jeho skúseností a výskumov majú dosah na prežívanie našich súčasných životov. Vo svojich knihách ponúka objektívne hľadisko na zdanlivý fenomén a sám tvrdí, že aj on bol spočiatku neveriacim skeptikom.

Realita reinkarnácie je dodnes nejasná, na brehoch „za“ a „proti“ pribúda čoraz viac ľudí, už nejde len o filozofiu východných náboženstiev, ale o hľadanie akéhosi pôvodu samotnej duše. Mnohí psychológovia a odborníci naďalej tvrdia, že ide len o poruchy pamäte, o chybné terapie a hypnózy, ktoré skutočné spomienky zamieňajú za niečo celkom nové.

Najznámejší prípad reinkarnácie Bridey Murphy sa napokon pod skúseným okom investigatívcov rozpadol. Aj naďalej však zostáva spoločenským fenoménom, ktorý mnohých ľudí presvedčil o svojej pravde. Tentokrát sa však ukázalo, že ľudská myseľ si dokáže zahrávať sama so sebou a že fakty sú faktami len vtedy, ak sú skutočne overené.

Pozri aj: Z ich rozprávania behá mráz po chrbte. Ľudia, ktorí prežili klinickú smrť, prezradili, čo zažili na druhej strane

wikipedia.org, wikipedia.org, livescience.com
Uložiť článok

Najnovšie články