Foto: Ilustračné (Maxpixel)

Expedícia do Mariánskej priekopy priniesla viac otázok ako odpovedí.

O najhlbšom mieste svetového oceánu toho veľa nevieme. Čo konkrétne a ako vlastne v Mariánskej priekope žije, je dodnes z veľkej časti záhadou. Keďže siaha takmer 11-tisíc metrov pod hladinu oceánu, dostať sa do jej útrob je mimoriadne náročné a nákladné. Každá expedícia do Mariánskej priekopy preto prináša stále nové a nové zaujímavé zistenie. Tá posledná objavila baktérie, ktoré sa živia ropou. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci z univerzity vo východnom Anglicku spolu s čínskymi a ruskými odborníkmi objavili v útrobách Mariánskej priekopy niečo nezvyčajné. Baktérie, ktoré sa živia uhľovodíkmi, organickými zlúčeninami, ktoré tvoria hlavnú zložku ropy či zemného plynu. Podobné baktérie už vedci poznali aj predtým, dokonca s nimi „spolupracovali“, napríklad pri odstraňovaní obrovskej ropnej škvrny v Mexickom zálive. Na najhlbšom mieste planéty ich však zrejme nečakali a rozhodne nie v takom počte, v akom tu žijú.

Foto: Ilustračné (Maxpixel)

Expedícia medzinárodného tímu vedcov sa podarila len vďaka známemu režisérovi Jamesonovi Cameronovi, ktorý ju zorganizoval a viedol. Práve on do tímu prispel aj špecializovaným podmorským zariadením, ktoré bolo schopné zbierať vzorky z najhlbších častí oceánu. Výskumný tím teda najskôr zozbieral potrebné dáta a následne ich analyzoval. V najhlbších častiach oceánu potom objavili veľké množstvo baktérií, ktoré dokážu rozkladať uhľovodíky.

Doposiaľ v žiadnej inej časti oceánu vedci takto vysokú koncentráciu uhľovodíky požierajúcich organizmov neobjavili. Zdá sa, že v najväčšom počte teda žijú práve v Mariánskej priekope. Po objave potom vedci zisťovali aj to, do akých hĺbok sa v oblasti Mariánskej priekopy uhľovodíky nachádzajú. Zistili, že tieto organické zlúčeniny siahajú minimálne do hĺbky 6000 metrov a z veľkej miery pochádzajú z povrchového znečistenia oceánov.

Foto: Uhľovodíky rozkladajúca baktéria (University of East Anglia)

Prieskum Mariánskej priekopy však priniesol viac otázok ako odpovedí. Viac ako schopnosť rozkladať a konzumovať uhľovodíky, vedcov zaujala schopnosť baktérií prežiť vo veľkých hĺbkach, kde dosahuje tlak extrémne vysoké hodnoty. V Mariánskej priekope navyše napríklad na riasach objavili uhľovodíky, ktoré tu produkuje nejaký doposiaľ neznámy organizmus. V budúcnosti by teda radi preskúmali všetko, čo posledná expedícia priniesla. Výsledky svojej expedície zverejnili vedci v časopise Microbiome Journal.

ScienceDaily
Uložiť článok

Najnovšie články