foto: TASR - Jakub Kotian

Dnes zasadal Ústredný krízový štáb SR.

Ústredný krízový štáb zasadal v pondelok 8 hodín. Keďže závery neboli jasné, rokovanie sa presunulo na dnešnú stredu, kedy začal rokovať o 14. hodine.

Článok pokračuje pod videom ↓

Minister hospodárstva Richard Sulík predstavil v pondelok svoj vlastný plán Semafór zdravia. Priblížil, že by mal rátať s 36 obvodmi, ktoré by kopírovali obvody regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Obvody, ktoré by boli najviac zamorené, by mali podľa neho opatrenia najprísnejšie. Plán mal predložiť pandemickej komisii, konzíliu odborníkov a Ústrednému krízovému štábu.

Plošné testovanie

Konzílium odborníkov dnes vydalo stanovisko, v ktorom jasne uviedlo, že neodporúča celoplošné testovanie. V pondelok sa na Ústrednom krízovom štábe hlasovalo o otázke plošného testovania hlasovalo hneď dvakrát, prvýkrát návrh neprešiel.

Minister hospodárstva Richard Sulík nie je schopný do určeného termínu zabezpečiť dostatok testov na celoplošné testovanie. Po rokovaní Ústredného krízového štábu to uviedol predseda vlády Igor Matovič. Podotkol však, že naďalej platí rozhodnutie krízového štábu o vykonaní ôsmich miliónov testov počas decembra. „Pokúsime sa čo najskôr spustiť projekt celoplošného testovania,“ uviedol premiér. Treba mať podľa neho na to však zabezpečené testy a ochranné prostriedky. Dodal tiež, že dobrovoľné plošné testovanie by boli vyhodené peniaze.

Školy sa 30. novembra otvárať nebudú

Deti by sa do škôl mohli vrátiť od 7. decembra. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) dostal od ústredného krízového štábu úlohu prísť do pondelka (30. 11.) s riešením, ako školy otvoriť. Má to byť spojené s pravidelným pretestovávaním žiakov a rodičov. Po stredajšom rokovaní štábu o tom informoval predseda vlády Igor Matovič (OĽANO).

„Bude na ministrovi školstva v spolupráci s vedením Únie miest Slovenska a Združením miest a obcí Slovenska, teda samosprávami a zriaďovateľmi, aby prišli s konkrétnym plánom pravidelného pretestovania žiakov a ich rodičov tak, aby sme deti mohli prezenčne pustiť do škôl čím skôr,“ povedal Matovič. Premiér chce, aby systém následne mohol fungovať aj v ďalších mesiacoch. Ide podľa jeho slov o návrat k plánu komunitného testovania.

Verí, že sa príde s riešením, ktoré umožní deťom chodiť pred Vianocami ešte dva týždne do škôl. „Takýto systém komunitného testovania, kde si škola ako komunita zabezpečuje odberné miesto, je udržateľný systém, ktorý nám dovolí prežiť aj ťažkú zimu, ktorá nás čaká, tak, aby sme deťom neupierali vzdelanie,“ skonštatoval premiér. Aby nedošlo k ohrozeniu rodín žiakov, považuje pravidelné pretestovávanie za veľmi dôležité.

Žiaci druhého stupňa základných škôl sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Rovnako sa z domu vzdelávajú aj žiaci stredných škôl. Vysokoškoláci sa majú vyučovať dištančne do konca zimného semestra. Výnimku majú len žiaci materských škôl a prvého stupňa základných škôl, tí sa môžu vzdelávať v školách prezenčne. Rovnako sa v školách môžu vzdelávať aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú z maximálne piatich žiakov a pedagóga.

Na návrat žiakov do škôl apelovali aj školskí odborári. V tejto súvislosti vznikla aj výzva mimoparlamentnej strany Spolu, pod ktorú sa podpísalo viac ako 10.000 ľudí.

Mobilné odberové miesta sa po Slovensku rozšíria

Mobilné odberové miesta na testovanie na nový koronavírus sa rozšíria. Budú aj v obciach či osadách, kde bude potreba rýchlo otestovať ľudí. Zapojiť by sa mohli napríklad aj ambulancie.

Uložiť článok

Najnovšie články