Umelci často využívajú kontroverzné vyjadrovacie prostriedky. Napríklad, Marina Abramovič nechala ľudí, aby si s ňou robili, čo chceli. Pre umenie bola pripravená aj zomrieť. Kontroverzie sa nebál ani Marco Evaristti. V múzeu umiestnil do mixérov 10 zlatých rybičiek a čakal, koľko ľudí bude ochotných zabiť ich.
Návštevníci mohli rybičky rozsekať v mixéri
História je plná udalostí, ktoré sú dôkazom toho, že človek je schopný robiť príšerné veci len preto, lebo môže. Ako píše portál IFL Science, príkladom je stanfordský väzenský experiment, počas ktorého sa z obyčajných ľudí stali krutí tyrani. Marina Abramovič sa zas „premenila na predmet“ a dovolila ľuďom, aby s ňou robili čokoľvek, čo sa im zachce. Rozstrihali jej šaty, rezali ju, dokonca jej z rany na krku pili aj krv.
Bizarný experiment sa v roku 2000 rozhodol vykonať aj umelec menom Marco Evaristti. Svoje dielo vystavené v dánskom múzeu Trapholt Museum pomenoval Helena & El Pascador. Jeho základom bolo 10 mixérov. V každom z nich bola napustená voda a v každom plávala jediná zlatá rybka. Na mixéri bol gombík na zapnutie.
in one of my favorite controversial art pieces „Helena“ artist and architect Marco Evaristti put live goldfish in plugged in blenders on display at a gallery, essentially giving anyone viewing the artwork the opportunity to activate the blender thus killing the fish. pic.twitter.com/2wYizh0HSq
— ̿➽───────────────❥ (@AustinManyisa) March 12, 2019
Úloha návštevníkov bola jednoduchá. Mohli stlačiť gombík a rybičku by ostré čepele rozsekali na kúsky, alebo mohli nechať mixér na pokoji a zlatá rybka by prežila. Umelecké dielo malo ľudí prinútiť popasovať sa s vlastným svedomím. Evaristti priznal, že išlo zároveň aj o formu protestu, nepáčilo sa mu, v akom brutálnom svete žijeme, informuje BBC.
Hosťom ponúkal mäsové guľky s prímesou vlastného tuku
Ozvali sa však mnohé kritické hlasy tvrdiace, že nemusel zájsť tak ďaleko. Svoj cieľ mohol dosiahnuť aj tak, že by vystavené mixéry nechal odpojené. Mixéry však boli skutočné a aj čepele v nich, boli zapojené a rybky v nich boli živé a stlačením gombíka ich človek skutočne zabil.
Ako to dopadlo? Väčšina návštevníkov nechala zlaté rybky na pokoji. Našiel sa však najmenej jeden taký, ktorý tlačidlá stlačil a zabil pri tom dve rybičky. Prejavil tak poriadnu dávku krutosti a bezcitnosti. Na umelcovu hlavu sa sťažnosti začali sypať bleskovou rýchlosťou. Niektorý z návštevníkov dokonca na jeho konanie upozornil políciu.
Tá riaditeľa múzea Petera Meyera požiadala, aby mixéry okamžite odpojil. Ten to však odmietol a dostal pokutu vo výške približne 205 dolárov (197 eur). Riaditeľ obhajoval slobodu vyjadriť svoje názory za pomoci umenia a pokutu zaplatiť odmietol. Skončil preto pred súdom za týranie zvierat.
Mnohých šokovalo, že Meyer vyviazol bez ujmy. Veterinár totiž pred súdom dosvedčil, že smrť rybičiek by bola veľmi rýchla a netrpeli by. O niekoľko rokov neskôr sa Evaristti vrátil opäť s ešte viac šokujúcim počinom. Zorganizoval večeru, na ktorej servíroval mäsové guľky s prímesou vlastného telesného tuku.
Nahlásiť chybu v článku