Foto: Twitter (minpin78)

Obchod s kožušinou je tŕňom v oku ochranárov, no aj mnohých predstaviteľov módneho priemyslu.

Úbohé a bezbranné zvieratá sú držané v stiesnených malých klietkach a sú brutálne prekrmované. A to len s cieľom, aby vyprodukovali čo najviac produktov z ich prekrásnych kožuchov. Rozkošné zvieratká sa preslávili, keď sa jedno mláďa objavilo na BBC v jednom z mnohých seriálov Sira Davida Attenborougha. Avšak jeden nikdy nevie, či aj tento jedinec, ktorého si státisíce ľudí zamilovalo, neskončil na kožušinovej farme.

Každý rok umrie 100 miliónov cicavcov pre svoju krásnu kožušinu. Ani početné zákazy však nie sú schopné tento obchod zastaviť. Napríklad v takej Veľkej Británii boli podobné farmy zakázané už 15 rokov dozadu. O predaji a importe takéhoto tovaru však nikto ani nepípol. Aj preto v súčasnosti vzniká mnoho petícií, ktoré by mali raz a navždy obchod s kožušinami zakázať. A spolu s ním aj prekrmovanie a vyvražďovanie nevinných chlpáčov.

Čo sa týka Spojeného kráľovstva, len minulý rok sem bola importovaná kožušina mŕtvych zvierat v hodnote 2,5 milióna libier, čo činí 2,8 milióna eur. Aj najznámejšie prestížne značky ako Louis Vuitton či Prada sa stali obeťou obvinení, že využívajú pre svoje produkty srsť z mŕtvych cicavcov. Samozrejme tento fakt svedčí len o tom, aký lukratívny je biznis s kožušinami. Lacnejšia malá taštička z kožušiny polárnej líšky, stojí spotrebiteľa zhruba 60 eur.

Líšky, ktoré sú väznené a obetované módnemu priemyslu, pochádzajú zvyčajne z Fínska. Miestni aktivisti bojujú za to, aby boli takéto farmy zakázané aj tu, podobne ako v mnohých ďalších krajinách, ktorými sú Spojené kráľovstvo, Holandsko, Rakúsko či naši susedia Česi.

Váha týchto rozkošných chlpáčov môže dosahovať až 20 kilogramov. To je 5 násobok toho, koľko by vážili v divočine. Znamená to, že pre svoju hmotnosť nie sú ani schopné pohybu.

Pokiaľ by líšky aj boli nejakým zázrakom vyslobodené, neboli by schopné užiť si slobodu. Sú prekrmované rybím tukom, tak aby mali čo najvyššiu hmotnosť a je im odopieraný akýkoľvek pohyb. To má za následok zdravotné komplikácie a deformáciu končatín. Najväčšie samce sú chované ako odovzdávatelia genetického kódu. Ich úlohou je páriť sa s najväčšími samičkami, aby vznikal, čo najdrahší produkt. Isté podozrenia hovoria aj o tom, že tieto zvieratká sú geneticky modifikované.

Obmedzujúci priestor je pre líšky tiež veľmi depresívny. Jediné čo im ostáva, je čakať na smrť v podmienkach, ktoré sú absolútne neprirodzené. Jeden z ich základných inštinktov je kopať diery. V klietkach ich je možné vidieť pohybovať sa dopredu a dozadu. Podľa fínskej veterinárky Kati Pulli, ktorá bola svedkom týchto fariem aj správania líšok, je toto veľmi deprimujúci pohľad.

Luxusná značka Louis Vuitton predáva vestu z kožušiny polárnej líšky za ohromných 5 tisíc eur. K prestížnym značkám putujú kožušiny od spoločnosti Saga Fur, ktorej sú dodávané z týchto nechutných fariem. Tých sa má len na území Fínska nachádzať viac ako 900. Saga Fur sa však dištancuje od tvrdení, že by využívali kožuchy prekrmovaných a chorých zvierat.

Nech je pravda kdekoľvek, i keď je viac-menej jasné, kde skutočne je, tieto zistenia a fotografie by aspoň mohli poslúžiť ako rozhodujúci faktor pri nákupe podobných módnych doplnkov.

Pozri aj: Sú nechutné a zvrátené. Ak ste považovali vydry za milé a rozkošné zvieratá, tieto fakty vám to razom vyvrátia

dailymail.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články