Foto: pexels

Niet pochýb o tom, že pohyb je prospešný pre naše fyzické, ale aj duševné zdravie.

Sú dni, kedy sa človeku nechce vyliezť ani len z postele, nehovoriac o nejakej intenzívnej fyzickej aktivite. Je však dokázané, že cvičením podporíte nielen svoje fyzické zdravie. Odborníci hovoria, že už hodina fyzickej aktivity denne zlepší náladu a zníži riziko toho, že vás budúcnosti potrápi depresívna epizóda.

Cvičenie jednoznačne zlepšuje náladu

Prekvapivo, odborníci majú len málo informácií o tom, aký je okamžitý vplyv cvičenia na náladu človeka v prípade, ak trpí depresiou. Ako píše portál Science Alert, viacero štúdií sa zameriavalo na to, ako fyzická aktivita vplýva na duševné zdravie. Duševné zdravie je však široký pojem a vedcov v tomto výskume zaujímalo, ako cvičenie vplýva na symptómy depresie.

Foto: unsplash

Chronická depresia zapríčiňuje v kognitívnej oblasti množstvo zmien, nie je to jednoducho len zlá nálada. Niektorí ľudia strácajú schopnosť tešiť sa z čohokoľvek, tomuto symptómu sa hovorí anhedónia. Dochádza k zhoršeniu pamäťových schopností, no spomaľuje sa aj schopnosť spracúvať informácie

Do výskumu sa zapojilo 30 dobrovoľníkov. Vedci zisťovali úroveň ich kognitívnych schopností a pýtali sa ich na náladu pred cvičením, počas neho a krátko po ňom. Jedna skupina účastníkov sa pol hodinu venovala intenzívnej cyklistike, tá druhá zas odpočívala.

Dočasne ustupuje aj anhedónia

Výsledky výskumu hovoria jasne. Počas bicyklovania sa nálada účastníkov zlepšila. Zlepšenie bolo badateľné ešte 75 minút po dokončení cvičenia. Zmiernila sa aj pociťovaná anhedónia, avšak po 75 minútach sa stav opäť začal zhoršovať. Aj keď bolo zlepšenie len dočasné, jednoznačne bol badateľný rozdiel medzi účastníkmi, ktorí cvičili a medzi tými, čo odpočívali.

Foto: unsplash

Odborníkov prekvapila aj zmena v kognitívnych schopnostiach účastníkov. Počas cvičenia podávali v testoch o niečo lepšie výkony, opäť však poklesli už 25 až 50 minút po cvičení. Reakcie cvičiacich boli dokonca pomalšie ako reakcie tých, čo oddychovali. Zatiaľ sa príčinu týchto rozdielov objasniť nepodarilo, informuje štúdia publikovaná v časopise Psychology of Sport and Exercise.

Isté však je, že fyzická aktivita zlepšuje náladu aj u depresívnych ľudí, čo ich môže motivovať k tomu, aby sa cvičeniu venovali pravidelne. Vedci však chápu, že depresia môže človeka pripraviť o akúkoľvek motiváciu, nie je preto jednoduché v ťažkom období si spomenúť práve na to, že cvičenie pomáha.

Bude potrebné vykonať ďalšie štúdie. Odborníci chcú napríklad zistiť, či časové okno po cvičení je vhodným obdobím na to, aby sa ľudia trpiaci depresiou venovali mentálne a kognitívne náročným úlohám.

Uložiť článok

Najnovšie články