Foto: unsplash

Alkohol je bežnou súčasťou sociálneho života, pripíjame si na narodeniny, na svadbách, alebo len tak, lebo je piatok.

Neraz musí človek po prepitej noci znášať nepríjemné následky v podobe nevoľnosti či bolestí hlavy. Možno ste si už aj vy niekedy povedali, že sa na alkohol už ani nepozriete. Odborníci radia, ako s pitím alkoholu skoncovať o niečo jednoduchšie.

Odvykanie môže byť náročné

Posledných niekoľko rokov zapríčinilo, že množstvo ľudí zmenilo návyky týkajúce sa konzumácie alkoholu. Zároveň však podľa portálu Science Alert viac ľudí požiadalo o pomoc v snahe pitie alkoholu obmedziť. Ako s tým skoncovať čo najefektívnejšie? Podľa odborníkov to závisí od toho, koľko alkoholu pijete.

Väčšina priemerných konzumentov dokáže so zlozvykom skoncovať sama. U ľudí, ktorí pijú viac alkoholu, môže byť odvykanie náročné vzhľadom na abstinenčné príznaky, ktoré sa môžu objaviť. Ako spoznáte, že pijete alkoholu priveľa? Nadmieru ho konzumujete vtedy, ak si bez neho len ťažko dokážete predstaviť deň a takmer všetky sociálne aktivity zahŕňajú aj pitie.

Problém máte aj vtedy, ak často myslíte na pitie a ak raz začnete piť, nedokážete s tým prestať, nedokážete odhadnúť svoju mieru. Odbornú pomoc by ste mali vyhľadať aj v prípade, ak po jednom či dvoch dňoch bez alkoholu pociťujete mierne abstinenčné príznaky, napríklad nevoľnosť či triašku.

Foto: unsplash

Abstinenčné príznaky pominú po niekoľkých dňoch

Čím viac tieto príznaky pociťujete a čím sú intenzívnejšie, tým je vyššia pravdepodobnosť, že ste závislí od alkoholu a je najvyšší čas začať to riešiť. V prípade vážneho stupňa závislosti je nevyhnutné vyhľadať pomoc odborníka. Navyše, pri ťažkom stupni závislosti sa odporúča zdržať sa alkoholu už navždy, inak totiž hrozí, že človek závislosti opäť prepadne.

Ak človek nebojuje s ťažkou závislosťou, mal by byť schopný pitie alkoholu obmedziť aj sám, resp. s ním skoncovať úplne. Jedným zo spôsobov je napríklad znižovanie počtu dní, kedy si alkohol doprajete. Ak je človek závislý, je vhodné s pitím prestať celkom, avšak pod dozorom lekára. Abstinenčné príznaky, ktoré sa môžu objaviť, zvyčajne pominú po 5 až 7 dňoch.

Foto: unsplash

Nebojte sa vyhľadať pomoc

Pre tých, čo nebojujú s ťažkou závislosťou, môžu ako alternatíva poslúžiť nealkoholické verzie nápojov, ktorých je dnes už na trhu dostatok. Človek si tak môže užiť sociálny aspekt pitia, zároveň sa však vyhne alkoholu. V súčasnosti vám môže pomôcť aj množstvo aplikácií, ktoré sú ľahko dostupné a praktické. Avšak opäť platí, že pomôžu najmä ľuďom, ktorí netrpia ťažkou závislosťou.

Takéto aplikácie však dokážu výrazne podporiť psychickú pohodu človeka a zlepšiť kvalitu života. Ako informuje portál The Conversation, už krátke intervencie u odborníka môžu zredukovať problém s alkoholom až o 30 %. Ak teda potrebujete pomoc, poraďte sa s lekárom, pomôcť môže aj psychológ.

Vyskúšať môžete aj skupinové terapie a v boji so závislosťou môžu pomôcť aj lieky, napríklad Disulfiram. Tie však určite neužívajte bez odporúčania lekára. Potrebnú pomoc vám môžu poskytnúť aj rôzne organizácie, napríklad Anonymní alkoholici. Ak však máte problém, neostávajte v tom sami. Vždy je niekto, na koho sa môžete obrátiť.

Uložiť článok

Najnovšie články