Foto: The Ocean CleanUp

The Ocean CleanUp chce dokonale pochopiť problematiku plastového odpadu vo svetovom oceáne.

Žiadny problém nemožno vyriešiť, ak neporozumieme jeho podstate. Teda, metóda pokusu a omylu môže priniesť aké také úspechy, no pri problémoch globálnych rozmerov, neprichádza takéto konanie do úvahy. Ak chceme svetový oceán zbaviť obrovského množstva nahromadeného a stále sa hromadiaceho plastového odpadu, musíme proces jeho kumulácie dokonalo pochopiť. A práve na to sa popri testovaní „Wilsona“ sústredila posledné mesiace spoločnosť The Ocean CleanUp. 

Spoločnosť The Ocean CleanUp založenú (stále) mladým Holanďanom menom Boyan Slat väčšina sveta vníma ako projekt, ktorý priamym čistením oceánov zbaví svet plastového odpadu. Už menej ľudí tuší, koľko rokov vývoju a výskumu to neziskovú organizáciu doposiaľ stálo.

Na jeseň roku 2018 sa sen stal skutočnosťou a prvý čistiaci systém „Wilson“ vyrazil na svoju testovaciu misiu. Tá nakoniec nevyšla podľa predstáv, no pri projektoch takýchto rozmerov, by bol bezproblémový priebeh skôr prekvapením ako očakávaným záverom. Popri testovaní čistiaceho systému v oblasti Veľkej pacifickej odpadovej škvrny, sa však tím okolo Boyana Slata zameral aj na výskum, ktorý má ľudstvu pomôcť porozumieť problematike hromadenia plastového odpadu v oceánoch.

Problematika plastového odpadu v oceánoch

Viaceré výskumy v oblasti problematiky plastového odpadu vo svetovom oceáne zaznamenali istú nerovnováhu. Nerovnováhu v tom, koľko plastového odpadu v priemere v oceánoch končí a v tom, koľko ho reálne dokážeme v oceánoch nájsť. Vo svetovom oceáne končí každoročne niekoľko miliónov ton odpadu. Časť končí na oceánskom dne, časť na pobreží a časť odnesú oceánske prúdy do najvzdialenejších kútov svetového oceánu.

Foto: Grafické znázornenie vzniku odpadových škvŕn v oceáne (The Ocean CleanUp)

V odľahlých častiach oceánov existujú miesta, kde plastový odpad uviazne. Vplyvom oceánskych prúdov sa neustále koncentruje v jednej oblasti, odkiaľ preň niet úniku. Tu sa plasty postupom času rozkladajú na mikroplasty. Aké množstvo odpadu ostáva na hladine a koľko ho klesne na dno? Aká časť ostáva pri pobreží kontinentov? A ako hlboko pod hladinu sa vlastne mikroplasty dokážu dostať? Ak chceme problém znečistenia svetového oceánu vyriešiť, musíme na tieto otázky poznať odpovede.

Výskum The Ocean CleanUp

Testovacia fáza čistiaceho systému Wilson ponúkla spoločnosti The Ocean CleanUp jedinečnú príležitosť na terénny výskum, ktorý by mohol pomôcť dokonale porozumieť problematike plastového odpadu vo svetovom oceáne. V skutočnosti spoločnosť vykonala výskum v tak odľahlých častiach Pacifiku, v akých sa o to doposiaľ nikto nepokúsil. Výsledkom, sú podľa zverejnenej správy The Ocean CleanUp zatiaľ tri rôzne nižšie uvedené hypotézy.

Veľká časť plastov klesá z povrchu pod hladinu oceánov

O tom, koľko plastového odpadu sa nachádza pod hladinou svetového oceánu či na jeho dne, máme len málo informácií. Problémom sú najmä podmienky, ktoré treba vo výskume prekonať. S využitím najmodernejších technológií však dlhá misia spoločnosti The Ocean CleanUp v odľahlých častiach Pacifiku, poskytuje na takýto prieskum ideálne podmienky.

Odpoveď na otázku, aké množstvo odpadu klesá pod hladinu oceánu hľadala The Ocean Cleanup počas jesene v spolupráci s Kráľovským holandským inštitútom pre oceánsky výskum, s použitím sedimentačných pascí. Výsledky rozsiahlej štúdie, ktorá ponúkne detailný pohľad na vertikálnu aj horizontálnu distribúciu plastového odpadu v oceánoch, očakáva The Ocean CleanUp v priebehu tohto roka.

Plastov je na hladine oceánov zrejme viac

Koľko plastového odpadu sa vlastne na hladine svetového oceánu nachádza? V skutočnosti, to nikto presne povedať nevie. Ako má potom svet bojovať s globálnym problémom, ak nevie, do akých rozmerov už prerástol? Spoločnosť The Ocean CleanUp tvrdí, že výskumy zamerané na modelovanie množstva nahromadeného plastového odpadu na hladine oceánov sú skôr odhadové, ako numerické a v najbližšom období, by to rada zmenila. Predpokladá sa, že nahromadeného plastu je v oceánoch viac, ako sme si mysleli.

Foto: The Ocean CleanUp

Výskumný tím spoločnosti aktuálne pracuje na analýze množstva plastového odpadu v oceánoch s pomocou diaľkového prieskumu. Využiť na to chce satelitné zábery a bezpilotné lietadlá v spolupráci s viacerými medzinárodnými organizáciami. Vyvinuli tiež aplikáciu pre všetkých námorníkov sveta, ktorá by mohla pomôcť zmapovať presnejšie množstvo plávajúceho plastového odpadu na hladine.

Odpadu prúdi do oceánov zrejme menej

Podľa spoločnosti The Ocean CleanUp je odhad množstva plastového odpadu končiaceho každoročne vo svetovom oceáne nesprávny a nadhodnotený. Modely totiž rátajú s tým, že vo vode končí asi 25% nesprávne spracovaného plastového odpadu z oblastí vzdialených 50 km od pobrežia. Tento výpočet však nebol nikdy overený ani potvrdený. Podľa spoločnosti je proces cesty plastového odpadu z pevniny do oceánu oveľa náročnejší a vplývajú naň mnohé faktory prostredia.

Foto: The Ocean CleanUp

Spoločnosť The Ocean CleanUp má už teraz preto vybudovaný vedecký tím, ktorého úlohou je analytickými aj terénnymi metódami odhaliť, aké veľké množstvo odpadu v skutočnosti v oceánoch končí. Túto poslednú hypotézu potvrdzuje aj fakt, že veľká časť plastového odpadu v severnom Tichom oceáne pochádza z oceánskych zdrojov a nie z pevniny.

TheOceanCleanUp
Uložiť článok

Najnovšie články