Foto: The Ocean Cleanup

Dobré ráno, je streda 9.januára a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri prvom tohtoročnom dieli pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu ráno. Ak ste nestihli ten minulý, posledný v roku 2018, nájdete ho na tomto odkaze


V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

  • Projekt The Ocean Cleanup mal vyčistiť svetový oceán od plastového odpadu, prišli však veľké problémy. Vypočujte si chronológiu projektu, za ktorým stojí v tom čase len násťročný Holanďan
  • Prečo sa oplatí navštíviť Island, dá sa precestovať lacno a ponúka ešte nejaké „tajné“ miesta? Porozprávali sme sa o tom s Robertom Tarabom, ktorý vás na expedíciu krajinou ľadu a ohňa zoberie v najbližšom Cestovateľskom kine. V košickom kine Úsmev sa na Island môžete vydať 15. januára, v trnavskom kine Hviezda o deň neskôr 16. januára. Lístky na premietanie: Košice   –   Trnava
  • Na čo sa oplatí zájsť do kina? Paríž 15:17 od Clinta Eastwooda či pokračovanie animáku Ralph rozbi to
  • Chcete zachrániť planétu? Prestaňte jesť mäso, tvrdia vedci
  • Prečo vymeniť lyžovačku v Tatrách za tú v Spišskej Magure

Všetko to začalo 3. júna 2014. Boyan Slat, v tom čase len 19-ročný mladík, ako zakladateľ spoločnosti The Ocean Cleanup predstavil v New Yorku koncept čistiaceho systému, ktorý mal svetový oceán zbaviť obrovského množstva plastového odpadu. Výskum, na ktorom sa podieľalo približne 100 odborníkov, obletel celý svet a mnohí si možno mysleli, že ide len o ďalší z množstva nápadov, ktoré sa nikdy nezrealizujú. Tí všetci sa ale, ako najbližšie roky ukázali, veľmi mýlili.

Foto: The Ocean Cleanup

Mladíkovi z Holandska sa za 100 dní od zverejnenia projektu podarilo v rámci crowdfundingovej kampane vyzbierať 2 milióny amerických dolárov. Na jeseň 2014 tak spoločnosť The Ocean Cleanup začala vyvíjať navrhnuté technológie, ktoré mali pomôcť vyčistiť oceány od plastov. V auguste 2015 spoločnosť s pomocou 50 plavidiel preskúmala a zmapovala množstvo odpadu v severnej časti Tichého océanu počas misie, ktorú nazvali „Mega expedícia“. O rok neskôr The Ocean Cleanup testoval prototyp svojho čistiaceho systému vo vodách Severného mora.

Odpadu je viac ako sa čakalo, treba konať

Boyan Slat pôvodne plánoval spustenie čistenia Tichého oceánu od plastového odpadu na rok 2020. Niekoľko faktorov však stálo za tým, že sa do realizačnej fázy The Ocean Cleanup pustila o dva roky skôr. Zahrať do karát mohol zrejme letecký prieskum Veľkej odpadovej tichomorskej škvrny spoločnosti z októbra 2016, ktorý odhalil, že odpadu je v Pacifiku oveľa viac, ako sa pôvodne očakávalo. Dôležitým impulzom bolo aj vyzbieranie ďalších 21,7 milióna dolárov od rôznych investorov. V máji 2017 Boyan Slat oznámil, že s čistením Tichého oceánu začne už v roku 2018. Nakoniec sa tak stalo v septembri.

Foto: The Ocean Cleanup

Wilson na hladine oceánu

Najzaujímavejšia časť príbehu spoločnosti The Ocean Cleanup začala 8. septembra na západnom pobreží Spojených štátov amerických v zálive San Francisco Bay. Na hladinu bol oficiálne spustený čistiaci systém s oficiálnym názvom System 001 neoficiálne nazvaný Wilson. Tvoril ho 600-metrov dlhý plavák, ktorý sa pri prevádzke ťahaný dvomi loďami tvaroval do tvaru písmena U. Wilson siahal tri metre pod hladinu oceánu a jeho úlohou bolo zachytávať plastový odpad plávajúci na a tesne pod vodnou hladinou. Po dvojtýždňovej skúške v zálive, počas ktorých spoločnosť testovala pohyblivosť a menévrovanie so systémom, sa Wilson vydal na otvorený oceán.

Foto: The Ocean Cleanup

V októbri 2018 dorazila spoločnosť The Ocean Cleanup k Veľkej tichomorskej odpadovej škvrne, nazývanej tiež Veľký odpadový kôš. Nachádza sa v severnej časti Tichého oceánu v oblasti medzi západným pobrežím Severnej Ameriky, Japonskom a Filipínami, a má rozlohu viac ako 1,6 milióna km štvorcových. Vo svetovom oceáne ide o oblasť s najväčšou koncentráciou plastového odpadu, ktorý sa tu koncentruje kvôli pôsobeniu morských prúdov. Spoločnosť Thev Ocean Cleanup už predtým avizovala, že v priebehu 5 rokov dokáže ich technológia zmenšiť rozlohu Veľkej odpadovej tichomorskej škvrny až o polovicu. Nakoniec to však dopadlo celkom inak.

Plasty sa uvoľňujú späť, systém je nefunkčný

V novembri Boyan Slat svet informoval o technických problémoch. Wilson síce dokázal zachytávať plastový odpad v oceáne, no udržať ho už nevedel. Po istom čase sa zachytené plasty zo systému uvoľňovali a dostávali sa tak späť do oceánu. The Ocean Cleanup uviedla aj niekoľko dôvodov, prečo k takejto chybe môže dochádzať a avizovala aj, že ide o technicky pomerne jednoducho riešiteľné problémy.

Krátko pred koncom roka však prišla nie práve pozitívna správa. Spoločnosť The Ocean Cleanup informovala, že po poškodení systému je Wilson nefunkčný a vracia sa späť k k pobrežiu Spojených štátov amerických. Dôvodom bolo oddelenie 18-metrového koncového úseku od zvyšku čistiaceho „plaváku“. Predpokladanou príčinou je zatiaľ„únava“ materiálu, ktorý náročné skúšky a testovaciu fázu nevydržal.

Foto: OceanCleanup

Wilson sa teda vracia do prístavu. Sen spoločnosti The Ocean Cleanup však ani zďaleka nekončí. Do prístavu v San Franciscu sa vracia s 2 tonami plastového odpadu, ktorý systém vyzbieral počas testovacej fázy. Okrem toho si spoločnosť na pevninu prinesie aj obrovské množstvo zozbieraných dát, s ktorých pomocou chce svoju technológiu v najbližšom čase zdokonaliť, aby bol Wilson 2.0 natoľko odolný a efektívny, že konečne pomôže svetu zbaviť sa plastov, ktorými sme našu planétu zamorili.


Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať na týchto platformách:


Ďakujeme, že ste opäť počúvali Interez PODCAST, ktorý pre vás budeme pripravovať pravidelne aj v aktuálnom roku 2019, vždy v stredu ráno.

Uložiť článok

Najnovšie články