Foto: The Ocean Cleanup

Po rokoch sa čistenie plastového odpadu v severnom Pacifiku stáva realitou.

Trvalo to dlhých 6 rokov. 70 členov tímu neziskovej organizácie The Ocean Cleanup testovalo 273 rôznych modelov a 6 prototypov rôznych „plavákov“, ktoré by boli schopné vyčistiť oceán od plastového odpadu. Nakoniec v septembri tohto roku jedno zariadenie spustili na hladinu Tichého oceánu. Po prvotných testoch je 600-metrov dlhý plavák vo svojom cieli a začína oficiálne čistiť Veľkú tichomorskú odpadovú škvrnu. 

Spoločnosť The Ocean Cleanup oznámila, že prototyp plaváku na čistenie plastového odpadu z oceánu dosiahol svoj cieľ. Čistiaci systém s oficiálnym názvom System 001, je dlhý 600 metrov a od minulého týždňa funguje v plnej prevádzke. Začal tak oficiálny boj s obrovským množstvom nahromadeného plastového odpadu, známym ako Veľká tichomorská odpadová škvrna, alebo i Veľký pacifický kôš (Great Pacific garbage patch)


Po spustení čistiaceho systému na hladinu Pacifiku v blízkosti San Francisca začiatkom septembra, nasledovalo asi dvojtýždňové testovanie na otvorenom mori. Spoločnosť The Ocean Cleanup tak mohla vôbec po prvýkrát otestovať jeho funkčnosť v plnom rozsahu. Čistiaci systém tvorí 600 metrový plavák tvarovaný do písmena U a lem siahajúci do hĺbky tri metre pod hladinu oceánu.

Spoločnosť The Ocean Cleanup bude svoju technológiu v budúcich týždňoch detailne monitorovať. Stále je totiž otázne, či čistiaci systém bez problémov odolá divokému vyčíňaniu oceána a či dokáže nahromadené plasty v takýchto podmienkach aj udržať. Ak sa systém osvedčí, spoločnosť v budúcnosti plánuje do oblasti severného Pacifiku nasadiť aj ďalšie plaváky a svoje aktivity chce rozšíriť aj do iných oblastí svetového oceánu.

theoceancleanup.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy