Foto: The Ocean Cleanup

System 001 má technické problémy.

Začalo to v septembri. Spoločnosť, ktorú pred rokmi založil mladý Holanďan menom Boyan Slat spustila na hladinu Pacifiku testovací prototyp svojho čistiaceho systému. System 001 má za úlohu otestovať technológiu, ktorá by mohla viesť k vyčisteniu svetového oceánu od plastového odpadu. Zo San Francisca si to spoločnosť The Ocean Cleanup namierila priamo k Veľkej tichomorskej odpadovej škvrne, najväčšej oceánskej koncentrácii plastov na svete. Systém má však technické problémy. 

Boyan Slat v najnovšom príspevku na stránke spoločnosti Ocean Cleanup píše o priebehu doterajšieho testovania čistiaceho systému 001. System 001 ukončil pilotný test, ktorý spočíval v analýze bezpečnosti a správania sa systému na hladine oceánu začiatkom októbra. Ďalej sa potom presúval až k Veľkej tichomorskej odpadovej škvrne, kde prebiehalo sledovanie systému priamo pri práci.

Žiadne známky života

Ocean Cleanup doterajšie zistenia zhŕňa do niekoľkých bodov. System 001 sa na hladine oceánu správa údajne tak, ako spoločnosť očakávala. V oblasti plastového odpadu posádka nenarazila na žiadne známky morského života. Objavili sa však technické problémy. Plasty, ktoré systém zachytí, sa z neho po krátkej dobe uvoľňujú späť do oceánu. Napriek tomu ostáva Boyan Slat pozitívne naladení a verí, že sa im prototyp podarí vyladiť.

Foto: Ocean Cleanup

Technické problémy

System 001 tvorí 600 metrový plavák tvarovaný do písmena U a lem siahajúci do hĺbky tri metre pod hladinu oceánu. Napriek tomu, že ide o pomerne jednoduchú technológiu, dynamika systému i samotného plastového odpadu na hladine oceánu (a tesne pod ňou) je poriadne komplikovaná. Ocean Cleanup pri testoch v oblasti Veľkej tichomorskej odpadovej škvrny zistili, že odpad sa dostáva po zachytení do systému, po krátkej chvíli späť do oceánu.

Boyan Slat vo svojom príspevku píše, že príčin môže byť niekoľko, no najpravdepodobnejšou je nedostatočná rýchlosť systému. Uvádza, že systém musí dosahovať vyššiu rýchlosť, akú majú plasty v oceáne. Druhou pravdepodobnou príčinou môže byť vplyv vetra. Ten môže spôsobovať, že oba konce plaváku tvarovaného do písmena U po jeho nápore oscilujú. Vibrácie, ktoré by takéto pohyby spôsobovali, by mohli vytvárať vlnobitie, ktoré by uvoľňovalo plastový odpad nahromadený v systéme späť do otvoreného oceánu.

Riešenie

Ocean Cleanup uvádza, že pracuje na riešení, ktoré by malo jednou ranou vyriešiť obe možné príčiny. Čistiaci systém plánujú s pomocou materiálov na palube rozšíriť o 60-70 metrov do šírky. Zväčšia tak plochu na ktorú vplýva vietor a vlnobitie oceánu, ktoré sú pohonom System 001. Rozšírenie systému by malo tiež eliminovať, alebo aspoň minimalizovať osciláciu jeho oboch koncov. Ocean Cleanup sľubuje,  že svet bude o ďalšom priebehu testovania informovať.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )