Foto: The Ocean Cleanup

Spoločnosť The Ocean Cleanup chce predstaviť vôbec prvé produkty vyrobené výlučne z oceánskych plastov v septembri 2020.

Spoločnosť The Ocean Cleanup, ktorá bojuje s plastovým odpadom, ktorým sme kontaminovali svetový oceán, sa od svojho vzniku posunula za pár rokov míľovými krokmi. Aktuálne spoločnosť mladého Holanďana Boyana Slata oznamuje ukončenie prvej fázy projektu a pokračuje vo svojej misii.

“Ukončili sme Misiu 1 a v kanadskom Vancouveri sme po prvýkrát predstavili svoj plastový úlovok,” informuje The Ocean Cleanup vo svojom príspevku. Spoločnosť ďalej informuje, že celý projekt vstupuje do druhej fázy, ktorá spočíva vo výrobe rôznych výrobkov z nazbieraného plastového odpadu počas testovania čistiaceho systému System 001 a ich následného predaja. Získané finančné prostriedky chce The Ocean Cleanup investovať na ďalšie čistenie oceánov.

Foto: The Ocean Cleanup

Koniec prvej fázy

Projekt The Ocean Cleanup má za sebou niekoľkoročnú minulosť. Tá najatraktívnejšia kapitola však odštartovala v septembri 2018, kedy bol na hladinu Tichého oceánu spustený prototyp čistiaceho systému s prezývkou Wilson. Nasledovala testovacia fáza priamo v teréne, počas ktorej sa v najbližších mesiacoch objavili prvé technické problémy. Do konca roka mieril poškodený Wilson späť k americkému pobrežiu.

 ‘ nove_okno=’true’ nadpis=”]

Rok 2019 sa tak pre The Ocean Cleanup niesol v znamení riešenia problémov a zdokonaľovaní technológie. Spoločnosť sa taktiež zamerala na výskum a spracovanie údajov, ktoré získali počas testovania čistiaceho systému v tichomorských vodách. Ešte v prvom polroku vyšlo všetko na výbornú. Chyby boli odstránené, spoločnosť dokonca získala prestížne ocenenie a nemalú dotáciu na ďalšie fungovanie. Okrem oceánov sa navyše The Ocean Cleanup zameral aj na rieky, ktoré sú najčastejším pôvodcom plastového odpadu v oceánoch.

Foto: The Ocean Cleanup

Oceánske plasty späť na pobreží

Už od samého začiatku chcel projekt The Ocean Cleanup zozbierané plasty z oceánov recyklovať a pretvárať na ďalšie výrobky. Práve v tom podľa spoločnosti tkvie základ snahy o vyčistenie oceánov od odpadu. Plasty z pobrežia, ktoré sa dostali do svetového oceánu, sa musia opäť vrátiť na pobrežie.

Foto: The Ocean Cleanup

The Ocean Cleanup preto začína zo zozbieraného plastového odpadu vytvárať atraktívne a udržateľné výrobky. Pôjde vôbec o prvé produkty v histórii vyrobené z plastového odpadu vyzbieraného výlučne v oceánskom prostredí. O aké produkty pôjde, koľko budú stáť a koľko ich vlastne bude, sa podľa správy The Ocean Cleanup dozvieme v septembri 2020.

Spoločnosť snažiaca sa o vyčistenie svetového oceánu týmto vyzýva aj svojich podporovateľov. Na stránke projektu môžete projekt podporiť finančným darom vo výške 50 eur, vďaka ktorému získate prednostný prístup k prvým z oceánskych plastov vyrobených produktov, ktoré spoločnosť predstaví v septembri nasledujúceho roka.

Foto: The Ocean Cleanup

Popri tom spoločnosť pracuje aj na vývoji a realizácii čistiaceho systému System 002. Má ísť o vylepšenú verziu „Wilsona“, v ktorom už budú zapracované aj opatrenia proti technickým problémom, ktoré sa objavili v minulosti. System 002 má byť kľúčovým odrazovým mostíkom k vyčisteniu veľkej tichomorskej odpadovej škvrny ako aj ďalších znečistených oblastí svetového oceánu.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )