aktuálna správa
Populácia našej Zeme je naozaj obrovská a pomaly sa to začína odrážať vo viacerých smeroch. Vďaka nedostatku práce je mnoho ľudí chudobných a nemajú...

Populácia našej Zeme je naozaj obrovská a pomaly sa to začína odrážať vo viacerých smeroch. Vďaka nedostatku práce je mnoho ľudí chudobných a nemajú si ani za čo kúpiť jedlo a pritom ľudstvo veľkou časťou jedla plytvá. Prečo niekedy vyhadzujeme aj “dobré” jedlo a nedáme ho radšej tým, ktorí to potrebujú? Talianska vláda sa rozhodla postaviť sa čelom tomuto problému a začala podstupovať múdre kroky.

“Jedlom, ktorým v súčasnosti v Európe plytváme, by sme mohli nakŕmiť až 200 miliónov ľudí,“ hovorí Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo

independent.co.uk
independent.co.uk

Talianska vláda podporila nový rad zákonov zameraných na zníženie množstva jedla, ktorým sa plytvá. Každý rok sa v Taliansku vyhodí 5 miliónov ton jedla a cieľom týchto zákonov je znížiť toto číslo aspoň o jeden milión ton. Ministri povedali, že vyhadzovanie potravín stojí talianske podniky a domácnosti viac ako 12 miliárd € ročne.

Zákony budú odporúčať rodinám používať „sáčky“, v ktorých si vezmú domov jedlo, ktoré nedojedia v reštauráciách a taktiež odstraňujú prekážky pre poľnohospodárov a supermarkety, ktorí chcú darovať jedlo na charitatívne účely.

Dôležitá zmena v zákone o jedle nastala už pred tromi mesiacmi, keď taliansky najvyšší súd rozhodol, že ukradnutie malého množstva jedla kvôli hladu nie je zločin. Nové zákony majú spraviť darovanie jedla jednoduchšie. Podniky si môžu teraz viesť záznam o donáciách v jednoduchom formulári každý mesiac a čím viac jedla podnik daruje, tým menej bude platiť za odpadky. Taktiež sa zrušili sankcie za darovanie jedla po jeho expiračnej dobe. Farmári budú mať tiež možnosť darovať nepredané plodiny na charitu bez toho, aby im vznikli dodatočné náklady.

Podľa organizácie OSN sa premrhá 40 percent všetkých potravín v celej Európe. Na celom svete je toto číslo nižšie, a to jedna tretina.

Tomuto problému sa venujú aj iné krajiny, napríklad Francúzsko a India. Francúzskym majiteľom supermarketov hrozí pokuta až do výšky 75.000 € v prípade, že nemajú podpísanú zmluvu s charitami na darovanie jedla. V Indii dala jedna reštaurácia na ulicu chladničku, z ktorej si môžu hladní ľudia brať jedlo. Viac o tom sa dočítate tu.

 

zdroj: interez.sk(Košo), independent.co.uk

Uložiť článok

Najnovšie články