Foto: CDC / Morbidity and Mortality Weekly Report

Práca v laboratóriu môže byť skutočne nebezpečná.

Ešte v septembri v roku 2018 nastúpila školiaca sa 26-ročná laboratórna pracovníčka v San Diegu do novej práce v laboratóriu. Jej úlohou bolo pracovať s vírusom vakcínie, ktorý patrí do skupiny vírusov kiahní. Pre zachovanie bezpečnosti jej bola ponúknutá vakcína proti kiahniam. Tú ale odmietla. 

Po troch mesiacoch od toho ako nastúpila do práce, mala pichnúť do chvosta myši geneticky upravený vírus vakcínie. Ako informuje portál IFL Science, pri tom ale chvost myši prepichla a zasiahla svoj prst.

Vírus vakcínie. Foto: CDC/Cynthia Goldsmith/Public Domain

Vírus vakcínie patrí do skupiny vírusov, ktorý zahŕňa aj pravé kiahne. Tie majú na svedomí milióny životov po celom svete, kým sa ich aj pričinením doktora Donalda Hendersona nepodarilo úplne eradikovať.

Presný pôvod vírusu vakcínie nie jasný, môže to byť  hybrid pravých alebo kravských kiahní. Príznaky vírusu sú podobné ako pri kiahňach, no sú miernejšie. Vírus sa šíri priamym kontaktom alebo nepriamo cez kontaminované oblečenie alebo obväzy.

Okamžite si ranu vyplachovala 15 minút tečúcou vodou a o celom incidente informovala svojho nadriadeného, ktorý jej podľa správy Centra pre kontrolu a prevencie chorôb odporučil návštevu pohotovosti, čo aj urobila.

Bola sledovaná lekármi a izolovali ju pre prípad, aby sa vírus nerozšíril na niekoho iného. Po 10. dňoch bolo vidieť, že jej prst v mieste vpichu výrazne opuchol. V 12. deň dostala žena horúčku, opuchli jej lymfatické uzliny, cítila nevoľnosť, bolesť a opuch prsta sa jej viditeľne zhoršil.

Lekári boli znepokojení progresom a obávali sa ďalších komplikácií, ktoré by mohli zahŕňať infekciu kĺbov a ďalším šírením sa ochorenia. Preto jej v ten deň podali vakcínu proti vakcínii ako aj inhibítor vírusu tecovirimat, čo bolo prvýkrát, kedy sa také niečo použilo pri tomto type infekcie.

Foto: CDC / Morbidity and Mortality Weekly Report

Horúčka aj zápal lymfatických uzlín ustúpili do dvoch dní, no stav jej prsta sa paradoxne zhoršil. Potom sa ale jej stav začal zlepšovať a aj prst sa začal hojiť. Ani po 94 dňoch ale nebol úplne zahojený.

Autori prípadovej štúdie dospeli k záveru, že laboratórni pracovníci či lekári pracujúci s týmto druhom vírusu si musia uvedomovať riziká patogénov, s ktorými pracujú. Laboratórna pracovníčka si musela vziať 4 mesiace voľna, aby bolo zabezpečené, že nebude šíriť vírus a pripustila, že si neuvedomila, čo všetko je v stávke, keď odmietla ponúknutú vakcínu.

IFL Science, Science Alert

Uložiť článok

Najnovšie články