Foto: facebook.com (Rolf Hicker - HickerPhoto)

Klimatické zmeny a umelé chovy lososov v oblasti Knight Inlet v Kanade spôsobujú medveďom grizly veľké problémy.

Každý rok prichádzajú turisti do kanadskej provincie Britská Kolumbia, aby tu na fjorde Knight Inlet pozorovali, ako medvede grizly lovia lososy. Tie potrebujú k tomu, aby sa poriadne vykŕmili pred tým, ako sa uložia na zimný spánok. Avšak, momentálne je populácia lososov veľmi žalostná, čo sa podpisuje práve na týchto, inak veľmi majestátnych, medveďoch. 

Sú vychudnuté na kosť a tým pádom aj mimoriadne agresívne, informuje portál All That’s Interesting. Očakávalo sa, že tento rok sa do Britskej Kolumbie vráti 5 miliónov lososov, aby sa tu rozmnožovali, no prišlo ich iba približne 600-tisíc. A to spôsobuje miestnej populácii medveďov grizly vážny problém.

CNN uviedlo, že ako miestni obyvatelia, tak aj turisti si všimli vychudnutých medveďov na fjorde Knight Inlet. Podmienky sú také zlé, že organizácia Mamalilikulla First Nation zorganizovala kŕmenie medveďov lososmi.

Organizácia už roky monitoruje zdravotný stav medveďov grizly, ktorý sa poslednej dobe drasticky zhoršil. Fotograf Rolf Hicker pri svojej fotografii na Instagrame uviedol, že netuší, ako by medvede zvládli zimu bez kŕmenia.

Určite by som chcel ukázať krásne obrázky divokej prírody, ale je dôležité, aby som ukázal aj túto stránku,“ napísal Hicker.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rolf Hicker Photography (@rolfhickerphotography),

Dobrovoľníci zabezpečili 500 kusov lososov, ktorými medvede kŕmili. Tie ryby začali ihneď jesť.

Nikdy som nepočul o tom, že sa niečo takéto robilo, je to priekopnícke,“ povedal Ernest Alfred z organizácie Namgis First Nation. Zároveň pociťuje v sebe konflikt, lebo je zástanca toho, že príroda by sa mala sama s takýmito vecami vyrovnať. „Toto je ale extrémne opatrenie, aby sme pomohli nášmu ekosystému,“ dodáva.

Aj rybári sa sťažujú na zlú sezónu a označujú ju za najhoršiu za posledných 50 rokov. Odborníci vidia dva hlavné problémy. Jedným sú klimatické zmeny a otepľovanie Kanady a druhým je rastúci počet fariem na lososy.

Všade vo svete, kde sa chovajú lososy nastáva úbytok voľne žijúcich lososov,“ uviedla biologička Alexandra Mortonová.

All That's Interesting
Uložiť článok

Najnovšie články