Foto: en.wikipedia.org (Not home) / Foto: commons.wikimedia.org (MaríaJoséFelgueresPlanells)

Znásilnil a zabil mladé dievča, pre jeho členov sa stal svätým. Náboženský fenomén Santa Muerte získava čoraz viac prívržencov.

Otázka viery prináša už stáročia množstvo konfliktov a nezhôd, ktoré rozdeľujú fungovanie našej spoločnosti a vytvárajú spory medzi jednotlivými kultúrami. Okrem dobre známych náboženstiev však existuje aj množstvo náboženských hnutí, ku ktorým sa hlásia tisícky ľudí z celého sveta, a to aj napriek častokrát bizarným či zvráteným praktikám, ktoré s ich vyznávaním súvisia. Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj členov kultu Santa Muerte. 

Santa Muerte (Svätá smrť) má pôvod v mexickom a americkom ľudovom katolicizme. Jeho vznik môžeme zaradiť do obdobia pred španielskou kolonizáciou, na 14. storočie. Aj keď sa počas stáročí na toto hnutie zabudlo, jeho vzkriesenie nastalo v priebehu 19. storočia v Mexiku a Santa Muerte sa stalo najrýchlejšie rastúcim náboženským hnutím na svete.

Dnes sa ku nemu hlási 10 až 12 miliónov nasledovníkov, podľa niektorých zdrojov sa dokonca toto číslo približuje až k 20 miliónom. Kvôli niektorým svojím praktikám je katolíckou cirkvou tvrdo odmietaný a neuznaný. Faktom však zostáva, že za posledné desaťročia sa žiadnemu inému náboženstvu nepodarilo získať si také množstvo priaznivcov, ako je to v prípade Santa Muerte.

Vzkriesenie Santa Muerte v chudobných štvrtiach Mexika, ilustračná foto: Unsplash

Uctievanie smrti útechou

Mexická revolúcia, obchodovanie s drogami, chudoba a organizovaný zločin. To všetko formovalo vývoj Mexika v 19. storočí. Najnižšia trieda a najchudobnejší ľudia začali čoraz viac hľadať útechu v hnutí Santa Muerte, ktoré neoslavuje život, ale predovšetkým smrť. Smrť v jeho podaní nie je koncom, ale chápe sa skôr ako nový začiatok.

Hnutie sa rozšírilo do celého sveta a dnes sa s ním môžeme stretnúť v USA, Japonsku, Austrálii alebo na Filipínach. Do 20. storočia boli bohoslužby utajované, tak sa konali v domácich obydliach. Popri oltároch sa uctieva smrtka, ktorá má podobu ženy.

Smrtka, ktorú Santa Muerte uctieva, foto: commons.wikimedia.org (Andrea Mayerly Niño Hernández)

Uctievanie ženy nie je v náboženstvách bežným javom. V Mexiku však nejde o nič neobvyklé, kedže uctievanie Panny Márie z Guadalupe tu ďaleko prevyšuje mužských predstaviteľov. Santa Muerte dostala podobu smrtky s lebkou namiesto hlavy, v šatách a kosou v ruke. Veriaci sa ku nej modlia s prosbami o dobré skutky či uzdravenie.

Drogy, alkohol a stretnutia s mŕtvymi

Prvá novodobá svätyňa Santa Muerte vznikla v roku 2001 v mexickej štvrti Tepito. Stúpenci si okrem toho budovali oltáre aj priamo vo svojich domácnostiach. Na oltáre ľudia prinášajú svoje dary obety, medzi ktorými nechýba alkohol, marihuana alebo tabak. Každoročne sa v Mexiku slávi Deň mŕtvych, ktorý vzišiel z presvedčenia, že sa mŕtvi raz za rok vracajú späť za svojou rodinou a priateľmi. Pre členov Santa Muerte ide o jednu z najvýznamnejších udalostí roka, na ktorú sa poctivo pripravujú a zvyčajne trvá niekoľko dní.

Oltár náboženského hnutia Santa Muerte Foto: es.m.wikipedia.org (Luisroj96)

Deň mŕtvych sa oslavuje v rovnakom čase ako sviatok Všetkých Svätých u nás. Namiesto pietnej spomienky na zosnulých ľudia prichádzajú na cintoríny a celú noc pijú, spievajú a oslavujú opätovné stretnutie so svojimi blízkymi. Vyrábajú a ozdobujú si smrtky a obliekajú sa do kostýmov.

Celkovo ide o jeden z najvýraznejších a najfascinujúcejších sviatkov na svete a od roku 1993 je Deň mŕtvych zaradený medzi nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO.

Sprievod počas osláv Dňa mŕtvych Foto: commons.wikimedia.org (MaríaJoséFelgueresPlanells)

Znásilnil a zabil dievča, no stal sa svätcom

Santa Muerte má však aj svoju temnú stránku. Medzi členmi tohoto náboženského hnutia nechýbajú narkomani a v spojení s ním boli vykonané viaceré trestné činy, prostitúcia alebo nelegálny obchod.

Medzi jedného z uctievaných svätcov patrí napríklad Jesús Malverde, ktorý je spájaný s pašovaním drog alebo Juan Soldado, ktorý má na konte znásilnenie a vraždu mladého dievčaťa. David Romo Guillén, prvý biskup tejto cirkvi, bol navyše odsúdený za pranie peňazí a únos.

V roku 2012 mexická polícia zatkla osem ľudí za zabitie dvoch maloletých chlapcov a ženy, ktorí sa stali obeťami ich rituálov. Členovia Santa Muerte im mali prerezať žily. Keď zaživa vykrvácali, krv im bola odobraná a „rozliata“ okolo posvätného oltára.

Napriek tomu Santa Muerte poskytuje útechu pre množstvo ľudí, ktorí čelia ťažkému osudu alebo odsúdeniu spoločnosti a práve vďaka tomu sa ku nemu hlási množstvo ľudí z LGBT komunity. Tento kult je však populárny aj medzi väzňami, ktorí si budujú svätyne priamo vo svojich celách.

Oslavy Dňa mŕtvych Foto: Pexels.com

Podľa cirkvi ide o satanizmus

Vatikán zastáva voči hnutiu Santa Muerte radikálne negatívny názor. Dôvodom je rúhanie sa a satanistické praktiky. Podľa členov cirkvi je stelesnením démona a predstavuje pre ľudí nebezpečenstvo, protestanti ho zas odsuczujú a spájajú s čiernou mágiou a podvodmi.

Pre členov náboženského hnutia Santa Muerte je však najmä prostriedkom, ktorý im pomáha vyrovnať sa s ťažkou realitou alebo zmieriť sa s blížiacou smrťou, či ospravedlniť hriechy, pre ktoré by Boh nenašiel pochopenie.

allthatsinteresting.com thevintagenews.comtheculturetrip.comstoplusjednicka.cz
Uložiť článok

Najnovšie články