reprofoto: flickr.com(Lwp Kommunikáció)

Lekári tomuto slávnemu vedcovi nepredpovedali žiadnu budúcnosť. Keď mal 21 a chystal sa oženiť so svojou prvou manželkou, lekári tvrdili, že mu ostávajú dva, maximálne tri roky života. Stephen však ukázal, že vie zabojovať so svojou chorobou.

Stephen Hawking je obľúbeným autorom a vedcom, ktorý má svojský zmysel pre humor. Nedbá na názor okolia, „ide si svoje,“ a napriek čoraz progresívnejšie sa rozvíjajúcej chorobe sa aktívne venuje vede. Priaznivci Teórie veľkého tresku určite vedia, že Dr. Sheldon Cooper na jeho názor nedá dopustiť, no profesor Hawking má svojich priaznivcov aj mimo filmového plátna. Svojimi (znepokojivými) predpoveďami chce ľudí vyburcovať k prebudeniu z pasivity, pričom upozorňuje na to, ako devastujeme našu planétu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Práve tento vedec, ktorý vo svete nemá obdoby, včera oslávil 76. narodeniny. Ukazuje, aká dôležitá je samotná vôľa žiť. Na prahu dospelosti mu diagnostikovali amyotrofickú laterálnu sklerózu (ALS), no ani to mu nezabránilo aktívnej vedeckej činnosti. Jeho stav sa však zhoršuje každým rokom.

Ochorenie, s ktorým nemáte šancu vyhrať


Amyotrofická laterálna skleróza je naozaj ochorenie, ktoré výrazne zhorší kvalitu života. Teda v prípade, ak prežijete prvých päť rokov, počas ktorých zomiera väčšina pacientov. Najčastejšou príčinou smrti je zlyhanie dýchania, pretože táto motorická porucha zhoršuje neuróny v dýchacích svaloch. Hawking s týmto ochorením bojuje už od roku 1963, pričom v roku 1985 nebol od smrti až tak ďaleko. Jeho obetavá manželka ho však odmietla odpojiť od prístrojov. Práve v tomto roku v dôsledku prekonanej pneumónie komunikuje výlučne pomocou špeciálneho hlasového syntetizátora, ktorý môže za jeho špecifický hlas.

Hawking ukazuje, že handicap síce môže byť prekážkou, ale nemal by sa stať výhovorkou. Je autorom viac ako 200 vedeckých publikácií, aktívne sa zaujíma o vesmír a bije na poplach. Je však zároveň vzorom pre mnohých ľudí, ktorí bojujú s každodennými problémami. Ak to dokáže on, pre nás ostatných by v ceste za poznaním nič nemalo predstavovať prekážku.

Pozri aj: Namiesto dažďa bude padať kyselina sírová a teplota Zeme dosiahne 250°C. Stephen Hawking predstavil hrôzostrašné dôsledky klimatických zmien

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články