Foto: Flickr.com

Môže sa zo Zeme stať druhá Venuša?

Svetoznámy fyzik Stephen Hawking tento rok oslavuje svoje 75. narodeniny na veľkej kozmologickej konferencii, ktorá sa koná na jeho počesť tento týždeň v University of Cambridge.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pri tejto príležitosti hovoril o jeho obrovskom sklamaní z toho, ako sa svet stavia voči klimatickým zmenám a najmä rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa nepodporiť Parížsku dohodu o zmene klímy. „Sme blízko k bodu, z ktorého bude globálne otepľovanie nezvrátiteľné,“ hovorí. „Trumpove rozhodnutie môže Zem posunúť cez okraj, kde sa z našej planéty stane druhá Venuša s teplotou okolo 250° Celzia a namiesto dažďa bude pršať kyselina sírová.

Známy vedec týmto vyjadrením očividne trochu zveličuje. Na Zemi určite prebiehajú klimatické zmeny, ktoré môžu mať dopad na život, to, akými skleníkovými plynmi je zamorená Venuša, nie je zrovna naša bezprostredná obava.

pexels

Štúdia z roku 2013 ukázala, že nárast vplyvu skleníkového efektu na Zem by teoreticky mohol byť spustený zvýšeným množstvom skleníkových plynov, no podľa dostupných údajov by to len samotné emisie nedokázali. Aj keby sme sa nemali vysokou teplotou a kyslými dažďami doslova rozpustiť, je v tom, čo Hawking povedal, ukryté zrnko pravdy. „Popieraním dôkazov o klimatických zmenách a nepodpísaním Parížskej dohody Donald Trump spôsobí environmentálne škody našej planéte, čím sa svet stane nebezpečnejší pre nás a naše deti,“ tvrdí Hawking.

Už teraz je neskoro zamedziť všetkým zmenám, ktoré sa na našej planéte dejú. Oproti minulému storočiu sa priemerná teplota zvýšila o 0,6° Celzia, čo síce nemusí znieť ako obrovské číslo, no v skutočnosti spôsobuje obrovské zmeny v životnom prostredí. Čím vyššia bude priemerná teplota, tým väčšie výkyvy počasia budeme pozorovať. To znamená viac hurikánov, viac vĺn horúčav, viac rekordných teplôt, menej ľadu v moriach a zmeny v ročných obdobiach po celom svete.

Pozri aj: Stephen Hawking vyráža dych svojim vyjadrením. Je presvedčený, že odchod zo Zeme je naša jediná nádej

sciencealert.com

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články