Foto: Flickr/ Lwp Kommunikáció

Ďalšie varovanie známeho fyzika.

Stephen Hawking je svetovo známy teoretický fyzik, ktorý však v posledných rokoch upozorňuje ľudstvo na hrozbu ukrytú v klimatických zmenách a umelej inteligencii. Ak má pravdu, mali by sme byť prinajmenšom informovaní o rizikách, ktoré nám hrozia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kvôli preľudneniu, nadmernému používaniu prírodných zdrojov a spôsobu, akým spracovávame energiu sa môže stať, že o 600 rokov bude naša Zem žeravá ohnivá guľa. Také boli slová Hawkinga na prednáške v Pekingu, ktorými odkazoval práve na klimatické zmeny.

Samozrejme, nemyslel to doslovne. Ak však neprídeme na riešenie, ako bezpečne obývať našu planétu aj po zamorení škodlivými plynmi, budeme musieť hľadať riešenie, ako tieto zmeny zastaviť. Jedným z tých najočividnejších je zníženie používania fosílnych palív a nepoškodzovať krehký ekosystém fungujúci na celej planéte. Tým drastickejším by bolo opustenie planéty.

Pexels

To sa však ľahšie povie ako urobí, no toto riešenie navrhuje aj samotný Hawking. Počas svojej prednášky publiku povedal, aby sme „odvážne šli tam, kde nebol ešte nikto iný„. Spomenul aj 100-miliónový projekt ruského miliardára Yuriho Milnera Breakthrough Starshot, ktorý má dostať raketu na najbližšiu hviezdu v relatívne krátkom čase. Základným predpokladom je to, že budeme schopní vyvinúť dostatočne odolné kozmické lode, ktoré nás dostanú do ďalších slnečných sústav.

Hawkingove slová nám opäť raz pripomínajú to, že by sme mali chrániť jediný domov, aký máme, no zároveň nemôžeme podliehať pesimizmu a obavám, že všetci zahynieme rukami robotov či zničujúcim oxidom uhličitým. Práve naopak, zmena k lepšiemu by mala začať u nás.

Pozri aj: Stačí len jedna malá zmena. Týmto jednoduchým spôsobom môžeme do roku 2057 zastaviť klimatické zmeny

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články