Reprofoto SpaceX

Pre SpaceX, NASA ale aj celé USA bude koniec mája predstavovať dôležitý míľnik.

Koncom tohto mesiaca čaká dobývanie vesmíru ďalší dôležitý míľnik. Súkromná spoločnosť SpaceX na svojej kozmickej lodi Crew Dragon dopraví na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dvoch astronautov. Pôjde vôbec o prvú ľudskú posádku na palube rakety tejto súkromnej spoločnosti. Ako to bude počas pripájania lode k ISS vyzerať si môžete vyskúšať v novom simulátore.

Už 27. mája vyštartuje z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride raketa Falcon 9 s kozmickou loďou Crew Dragon spoločnosti SpaceX, ktorá na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dopraví dvojicu amerických astronautov. Na Twitteri o tom ešte v polovici apríla informoval riaditeľ NASA Jim Bridenstine, pričom poznamenal, že pôjde vôbec o prvý kozmický let s ľudskou posádkou po 10 rokoch, ktorý odštartuje z územia Spojených štátov amerických.

Simulátor pripájacieho manévru

Astronautov Roberta Behnkena a Douglasa Hurleyho z NASA dopraví k ISS kozmická loď Crew Dragon. Pre spoločnosť SpaceX ide o prvú podobnú misiu s ľudskou posádkou a mimoriadne dôležitý míľnik v spolupráci s americkým úradom pre letectvo a vesmír. SpaceX si pri príležitosti tohto momentu pre svojich fanúšikov pripravilo zaujímavé prekvapenie. Ako informuje portál The Verge, spoločnosť včera predstavila zaujímavý simulátor, v ktorom si môžete vyskúšať svoje schopnosti a pokúsiť sa bezpečne pripojiť loď Crew Dragon k Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Reprofoto SpaceX

Ako pripomína portál The Verge, pripájací manéver lodi Crew Dragon nebude riadiť dvojica astronautov, ale počítačový autopilot. V prípade technických problémov sú však astronauti z NASA trénovaní na to, aby takýto manéver zvládli aj manuálne. V simulátore si môžete vyskúšať, že to nie je vôbec jednoduché. Manipulácia s kozmickou loďou v beztiažovom stave je mimoriadne citlivá, pripojenie lode musí byť pritom veľmi presné a precízne. Pred testovaním simulátora, ktorý nájdete na iss-sim.spacex.com rozhodne odporúčame preštudovať inštrukcie.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )