Foto: Flickr ('Nino" Eugene La Pia)/Commonwealth of Pennsylvania [Public domain], via Wikimedia Commons

Politik Robert Budd Dwyer spáchal samovraždu priamo pred sálou novinárov a televíznymi kamerami.

Písal 22. január 1987 a novinári prichádzajú do miestnosti v Pennsylvánii, kde má bývalý senátor a momentálny štátny pokladník Robert Budd Dwyer tlačovú konferenciu. Nikto netuší o čom bude, dokonca ani Dwyerovi asistenti, ktorí novinárov pozývali. Všetci ale tušili, že sa bude opätovne obhajovať a ohradzovať voči obvineniam, ktoré boli proti nemu vnesené. Vtedy ešte netušili, že túto konferenciu si budú pamätať do konca svojho života. 

Úspešný politik

Dwyer sa narodil v roku 1939 v americkom štáte Missouri. Vyštudoval súkromnú vysokú školu Allegheny College a po získaní titulu jeho ambície smerovali do politiky. Ako republikán bol zvolený do Pennsylvánskej snemovne reprezentantov v roku 1964 a následne bol zvolený aj v rokoch 1966 a 1968. V roku 1970 kandidoval na miesto v senáte v Pennsylvánii a zvíťazil. V rokoch 1971 až 1981 bol členom Pennsylvánskeho senátu a v roku 1981 sa stal 30. pokladníkom štátu Pennsylvánia. V úrade zotrval až do osudného 22. januára 1987.

R. Budd Dwyer. Foto: Commonwealth of Pennsylvania [Public domain], via Wikimedia Commons

Obvinenia

V roku 1984, keď sa do funkcie pokladníka dostal druhýkrát, vyplávali na povrch pochybnosti o verejnom obstarávaní na účtovnícku firmu, ktorá mala riešiť pohľadávky vo výške niekoľkých miliónov dolárov. O zákazku súťažili najlepšie účtovnícke spoločnosti v krajine a bola nakoniec zadaná kalifornskej firme Computer Technology Associates.

Niekoľko mesiacov po zadaní zákazky však dostal guvernér Pennsylvánie anonymný list. Ako uvádza ati, boli v ňom uvedené podrobnosti o podplácaní, ktoré sa diali počas výberového konania. V udaní sa nachádzalo aj meno pokladníka Roberta Budda Dwyera ako jedného z ľudí, ktorí dostali províziu za výber zvolenej firmy.

Skladanie prísahy za štátneho pokladníka v roku 1984. Foto: Dwyer family [Public domain], via Wikimedia Commons

Dwyera obvinenia rozzúrili a popieral všetky obvinenia. Neustále o sebe tvrdil, že je nevinný. Napokon bol ale aj s ďalšími mužmi obvinení. Prokurátor mu ponúkol dohodu o vine a treste, ktorá bola v znení, že uzná korupciu, odstúpi z úradu a dostane trest odňatia slobody na 5 rokov. S tým ale kategoricky nesúhlasil a stále tvrdil, že je nevinný a nemá sa k čomu priznávať.

Koncom roka 1986 však bol Dwyer uznaný z 11 prípadov sprisahania, poštových podvodov, krivej prísahy a za podporu vydierania. Bol odsúdený na 55 rokov väzenia a pokutu vo výške 300-tisíc dolárov.

Jeho definitívne odsúdenie malo nastať 23. januára 1987.

Tlačová konferencia

15. januára sa Dwyer stretol so svojím tlačovým tajomníkom a svojím zástupcom, aby spoločne všetci traja diskutovali o myšlienke naplánovať tlačovú konferenciu. Na tej sa ale záväzne nedohodli. Keď muži odchádzali z Dwyerovho domu, predpokladali, že ich šéf by chcel na tlačovej konferencii rezignovať a prosiť pred kamerami o milosť. No Dwyer mal iné plány.

Ešte pred konferenciou napísal list senátorovi a prosil ho, aby mu skúsil vybaviť prezidentskú milosť. Senátor ale odpovedal, že to nie je realizovateľné, keďže Dwyer ešte nebol oficiálne odsúdený. Zavolal preto svojmu tajomníkovi a asistentovi, aby naplánovali tlačovú konferenciu na 22. januára.

V noci pred konferenciou napísal list: „Teší ma, že som bol s Joom tak dlho, tých 20 rokov bolo úžasných. Zajtra to bude ťažké a dúfam, že to zvládnem.

Rodinná fotografia Dwyerovcov. Foto: Dwyer family [Public domain], via Wikimedia Commons
Nasledujúce ráno sa konala tlačová konferencia. Dwyer bol nervózny a rozrušený a začal čítať 21-stranový text, ktorý bol neskôr označený ako polemika o systéme súdnictva. Menoval ľudí, ktorí poškodili súdny systém a vyjadril ľútosť nad tým, že hlasoval za trest smrti. Jeho reč trvala asi 30 minút. Približne v polovici čítania si všimol, že niektorí novinári sa začali baliť a chceli odísť. Na to im Dwyer povedal: „Podľa mňa tí z vás, ktorí odkladáte vaše fotoaparáty by mali zvážiť svoje rozhodnutie, pretože nie sme, ešte nie sme hotoví.

Po prečítaní poslednej strany prejavu, začal Dwyer čítať z textu, ktorý predtým nikto z jeho blízkych spolupracovníkov nevidel. Začal ďakovať Bohu za 47 rokov jeho života, za veľa krásnych zážitkov a šťastných okamihov a predovšetkým za najlepšiu manželku a deti, aké si len môže človek želať.

V jednom momente prestal čítať z poznámok, pričom ľudia v sále čakali, že konečne podá rezignáciu.

Opakovane som hovoril, že nebudem rezignovať na štátneho pokladníka. Po hodinách premýšľania som si uvedomil, že nemám byť pre koho príkladom, pretože moja situácia je jedinečná,“ povedal Dwyer a neskôr pokračoval: „Zomriem v úrade. Prosím, povedzte môj príbeh v každej rozhlasovej a televíznej stanici a vo všetkých novinách a časopisoch v USA. Prosím, okamžite odíďte, ak máte slabý žalúdok alebo alebo slabú povahu, pretože nechcem nikomu spôsobiť fyzickú alebo duševnú ujmu. Joanne, Rob, DeeDee  – Milujem vás! Ďakujem, že ste urobili môj život tak šťastným. Zbohom vám všetkým. Uistite sa, že obeta môjho života nie je zbytočná.

Následne rozdal svojím spolupracovníkom listy a z hnedej obálky vybral revolver Smith & Wesson Model 27 .357 Magnum. Atmosféra v sále sa okamžite zmenila. Nastala panika, keďže nikto si nebol istý, čo sa ide diať. Dwyer nasmeroval revolver do vzduchu a upokojoval ľudí. „Prosím, odíďte z miestnosti, ak to bude mať na vás vplyv.

Niektorí ľudia išli rýchlo zháňať pomoc. Iní ho prosili, aby odložil zbraň a ďalší sa chceli priblížiť a zbraň mu zobrať. Na to Dwyer povedal: „Nie, nie, niekomu to môže ublížiť„. O niekoľko sekúnd na to si vložil hlaveň do úst a stlačil spúšť.

Upozorňujeme, že nasledujúce video zobrazuje verejnú samovraždu a nie je vhodné pre citlivé povahy. Jeho pozretie teda dôkladne zvážte.

Samovraždu zachytilo niekoľko spravodajských kamier a jedna priniesla aj detailný záber na Dwyera. Bolo vidieť ako sa mu krv valí z nosa, z úst a tiež zo zadnej časti hlavy. Na mieste bol mŕtvy.

Zábery odvysielalo niekoľko televíznych spoločností v plnom rozsahu, iné v čase výstrelu obraz zastavili. Zábery videlo mnoho ľudí a dokonca aj detí, čo mnohých pobúrilo. Najmenej jeden novinár neskôr uviedol, že účasť na tlačovke mu spôsobila depresie a prestal s novinárčinou.

Bol skutočne vinný?

V roku 2010 bol odvysielaný dokument Honest Man: The Life of R. Budd Dwyer, ktorý rozoberal život a tiež Dwyerovu smrť. V dokumente zaznelo priznanie bývalého predsedu republikánskeho výboru okresu Dauphin Williama T. Smitha, ktorý uviedol, že súdu klamal a povedal, že Dwyer bral úplatky v nádeji, že sa mu podarí získať pred súdom nižší trest vo vlastnej kauze.

Dwyer bol teda neprávom obvinený, keďže sa do úvahy brala aj Smithova výpoveď.

Zabezpečil si rodinu

Keďže Dwyer zomrel počas vykonávania funkcie, jeho vdova dostala odškodné v celkovej výške viac ako 1,28 milióna dolárov, čo v tom čase predstavovalo najvyššie dávku po úmrtí, akú kedy štát poskytol. Ak by bol Dwyer odsúdený, zákony by zakázali vyplatenie takýchto dávok ako aj dávky v dôchodku. Mnohí teda špekulujú o tom, že aj to mohla byť Dwyerova motivácia, aby zomrel ešte pred odsúdením a zabeppečil po finančnej stránke svoju rodinu.

Uložiť článok

Najnovšie články