Ilustračné foto: science.dodlive.mil

Už pred týždňom sa začali objavovať správy o ruskej hypersonickej zbrani.

Ide o lietajúci objekt, ktorý dokáže letieť až nad vrchnou vrstvou zemskej atmosféru a dokáže niesť jadrovú hlavicu. Podľa niekoľkých zdrojov by táto ruská zbraň mohla byť reálne použiteľná už v roku 2020. Táto zbraň je známa pod názvom Avangard a dokáže letieť rýchlosťou až 5 tisíc kilometrov za hodinu. Ako uvádza CNBC, zbraň bola testovaná už trikrát, z čoho dva testy boli úspešné. Štvrtý test sa má konať v lete.

Článok pokračuje pod videom ↓

Čo je vlastne hypersonická zbraň? Úplne čokoľvek, čo letí rýchlosťou päťnásobne vyššou, ako rýchlosť zvuku, dokáže počas letu manévrovať a zároveň môže liatať aj v relatívne nízkej vzdialenosti od zemského povrchu. No a samozrejme, aby to bola zbraň, musí to ničiť, strieľať, rozprašovať alebo zhadzovať. Avšak aj bez toho, aby táto zbraň bola skutočne nejakou muníciou vybavená, mohla by napáchať značné škody už len nárazom do Zeme a to vďaka svojej rýchlosti.

Hypersonic Weapons - A New Scientific Revolution In The Russian Army

Podľa mnohých expertov sú tvrdenia Rusov o ich hypersonických zbraniach pravdivé. Niečo podobné predsa Američania a Číňania testovali už v roku 2010. Všetky tri krajiny však pri svojich počiatočných testoch zlyhali. Je však isté, že táto technológia existuje a túžia po nej aj iné krajiny, ako napríklad India či Francúzsko. Takáto technológia, ktorou v súčasnosti disponuje a straší Rusko, by mohla pokojne obísť aj americké protiraketové obranné systémy.

1:72 Mikoyan-Gurewitsch Izdeliye 71.2 "жура́вль/Crane” (NATO ASCC code “Fastback”); aircraft “12 Blue”, 2nd prototype during flight and weapon tests at Savasleyka Air Base, 1995 (Whif/kit-bashing)

Okrem toho, že sú hypersonické zbrane veľmi rýchle a dokážu skvelo manévrovať, ich technológie sú natoľko pokročilé, že pre moderný bezpečnostný systém by bolo omnoho náročnejšie ich len zachytiť, nie to ešte zneškodniť. Portál LiveScience uvádza, že USA v konečnom dôsledku bude schopné vyplniť túto medzeru v bezpečnosti, no najväčší problém predstavuje súčasnosť, kedy sa s miestnymi autoritami pohráva strach a neistota.

Rusko oznámilo v marci tohto roku, že úspešne testovalo raketu, ktorá dokáže niesť jadrové hlavice. Americké námorníctvo však „robilo ramená“ už v novembri 2017, kedy oznámilo, že úspešne spustilo prototyp hypersonickej strely. Neustále súťaženie a zbrojenie medzi veľmocami nie je žiadna novinka. Celá táto situácia však budí dojem, akoby studená vojna nikdy neskončila.

Pozri aj: Astronaut Alan Bean, štvrtý človek na Mesiaci a člen misie Apollo 12, zomrel vo veku 86 rokov

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články