Foto: CC Flickr.com (barbarabranno)

TASR / / Veda
Vo veku 86 rokov zomrel v sobotu bývalý americký astronaut Alan Bean, v poradí štvrtý človek, ktorý chodil po povrchu Mesiaca.

Informoval o tom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a príbuzní zosnulého.  Alan Bean zomrel po krátkej chorobe v Houstone v americkom štáte Texas. Podľa svedectva svojej manželky odišiel v pokoji obklopený svojimi najbližšími. 

Bean sa narodil v roku 1932 v texaskom meste Wheeler a vyštudoval letecké inžinierstvo na univerzite v Austine a následne pôsobil ako skúšobný pilot. Do tímu NASA ho vybrali v roku 1963.

Foto: NASA

 

V novembri 1969 sa Alan Bean – spoločne s Peteom Conradom a Richardom Gordonom – zúčastnil na misii Apollo 12, druhom pilotovanom lete na Mesiac. Počas misie Bean pilotoval lunárny modul a po Conradovi – ako v poradí štvrtý človek – vystúpil na povrch Mesiaca.

Alan Bean na Mesiaci, Foto: Pete Conrad, NASA

V roku 1973 letel do vesmíru s kozmickou loďou Skylab 3, ktorá dopravila posádku na americkú orbitálnu stanicu. Celkovo strávil vo vesmíre 69 dní a na Mesiaci zhruba 31 hodín. V NASA pôsobil do roku 1981.  Alan Bean bol posledným žijúcim členom posádky Apolla 12.

Pozri aj: Toto je najstarší ľudský výtvor vo vesmíre. Bol vypustený pred 60. rokmi a stále tam je

0
Komentovať (0)