Foto: Pixabay

Vedci objavili baktérie dokážu "zožrať" plastový odpad. Vyriešenie problému s plastom je ale stále v nedohľadne.

Moderná doba prináša aj moderné problémy. Tým, že produkujeme stovky ton plastového odpadu, ten často končí žiaľ v moriach a oceánoch. Podľa názorov morských biológov, po Tichom a Atlantickom oceáne pláva množstvo plastu o rozlohe Arktídy. Tento nepekný výsledok modernej doby má už aj svoje odborné meno – antropocén. Ten vyjadruje ľudskú činnosť, ktorá ovplyvňuje globálny zemský ekosystém. Avšak už aj samotná príroda reaguje na znečistenie a to jej vlastným spôsobom, ktorý by sme mohli označiť za evolučný proces. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci totiž zistili, že to neuveriteľne veľké množstvo plastového odpadu v prírode, je pri množstve koľko sa ho produkuje, vlastne celkom malé. Rozhodli sa preto zistiť, čo za tým všetkým stojí. A prišli s fascinujúcim zistením. Môžu za to baktérie.

Tie dokážu rozkladať polyetyléntereftalát, medzi verejnosťou známy skôr pod jeho skratkou PET. Z neho sa vyrába drvivá väčšina plastových fliaš a predstavuje veľmi významný podiel na celosvetovom množstve plastového odpadu. Za normálnych okolností sa PET v prírode rozkladá až 450 rokov, no novoobjavené baktérie si s ním  dokážu poradiť už za 6 týždňov. Podľa tímu vedcov z barcelonskej univerzity môžu za plast, ktorý im pri ich výpočtoch v moriach „chýba“, práve tieto baktérie.

Pixabay

Vedci ale jedným dychom priznávajú, že ich výpočty mohli ovplyvniť aj iné javy súvisiace napríklad s neznámymi geologickými procesmi. Ďalšia vec je tiež to, že nie všetok plastový odpad pláva na hladine a jeho veľké množstvo sa určite nachádza aj na morskom dne.

Baktérie však nie sú jediné tvory, ktoré sa dokážu vyrovnať s plastom. Prednedávnom sme vám priniesli článok o húseniciach, ktoré dokážu na posedenie zožrať igelitovú tašku.

Na prvý pohľad znie objavenie baktérii, ktoré dokážu likvidovať plast, ako skvelá správa, no treba ostať nohami na zemi. Avšak spoliehať sa na to, že by problém s plastom vyriešili iba baktérie je naivná predstava. Je preto dôležité aj naďalej podporovať projekty, ktoré sa zameriavajú na výrobu plastov prijateľných k prírode a najmä zamedziť vypúšťaniu odpadu do svetových oceánov. Ale zistenie, že aj samotná príroda sa snaží bojovať proti plastovému odpadu, je úžasné.

Pozri aj: Tento iba 22 ročný Holanďan sa púšťa do ambiciózneho projektu. Už o rok chce vďaka svojmu vynálezu odstrániť plastový odpad z oceánov

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články