Foto: Facebook/ДСНС України

Išlo o oblak Cumulonimbus incus, ktorý môže pripomínať jadrový hríb.

Ukrajinskí predstavitelia ubezpečili verejnosť, aby nepodliehali panike, pretože oblak nad Kyjevom, necelých 100 kilometrov od jadrovej elektrárne Černobyľ, ktorú postihla najhoršia jadrová katastrofa, nie je dôsledkom jadrového výbuchu.

Obyvatelia hlavného mesta Kyjev sú určite citliví na všetko, čo sa týka nukleárnej katastrofy. A niet sa čomu čudovať, keďže výbuch v Černobyľskej jadrovej elektrárni bol zatajovaný a obyvatelia Kyjeva tak boli vystavení rádioaktívnemu žiareniu.

Ubezpečili, že sa nič nedeje

Je preto celkom pochopiteľné, že ľudia majú obavy, keď na oblohe uvidia takýto útvar, uvádza portál Unilad. Oblak, ktorý náramne pripomínal jadrový hríb, mal plochý vrch a kmeň, ktorý sa javil akoby vychádzal zo zeme.

Miestni obyvatelia na sociálnej sieti žartovali, či náhodou Putin netestuje novú zbraň. Napriek špekuláciám ukrajinskí predstavitelia ubezpečili občanov, že nie je žiadny dôvod na obavy či paniku.

Vzácny oblak

Oblak je v skutočnosti pomerne zriedkavým útvarom nazývaným Cumulonimbus incus. Ide o vysoký oblak, ktorého horná časť sa rozširuje do tvaru lievika či nákovy. Vzniká vtedy, keď termické stúpavé prúdy narazia na tropopauzu, ktorá prúdom znemožní ďalšie stúpanie a stočí ich do boku.

Tieto oblaky sa nepohybujú ani pri vetre a to môže ešte viac podporiť rôzne špekulácie. Mraky miznú pomaly a samé od seba. V prípade jadrového hríbu by sa ten rozptýlil vetrom približne do hodiny.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )