foto: Unsplash

Polícia má v prvom rade pomáhať a chrániť. Niektorí z nich však s ľudským životom nemajú žiadne zľutovanie.

Prekročili hranice zákona. Vlastne, niektorí z nich ich ani nemuseli prekročiť. Jednoducho sa stali podozrivými. Pcitli sa v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a za svoju chybu zaplatili životom. Organizácia Police Violence Report si dala za cieľ ukázať práve na problematiku násilia policajtov v USA. Aj preto sa rozhodla zozbierať posledné slová zavraždených, z ktorých vám určite naskočí husia koža.

Nie každý zločinec je zločinec. A tí, ktorí sa dopustili priestupku, by mali byť pokutovaní inak než guľkou do hlavy. Samozrejme, sú prípady, kedy policajti zastrelia niekoho v sebaobrane. O nutnosti streľby v takomto prípade rozhodne netreba pochybovať. Ale sú aj prípady, pri ktorých ostáva rozum stáť. Svetom otriasol prípad Stephona Clarka, ktorého policajti zastrelili v babičkinej záhrade. Šesť rán z ôsmych dostal od chrbta. A to by sa naozaj nemalo stávať.

Viac než tisícka ľudí ročne

Podľa údajov Gun Violence Archive v USA tento rok bolo zastrelených 3 646 ľudí. Záznamy však ukazujú, že i policajti stlačia púšť častejšie, než by ste si mysleli. Len minulý rok policajti v USA zastrelili 1 129 ľudí. To číslo je desivé. Aby sa zvýšilo povedomie o zbytočných úmrtiach, na sociálnych sieťach sa spustil projekt #lastwords, ktorý má za cieľ ukázať posledné slová ľudí zastrelenými práve mužmi zákona. Za zmienku stojí fakt, že i tu vládne diskriminácia. Černochov zastrelených policajtmi je oveľa viac. Aj takéto silné môžu byť predsudky.

Prinášame vám výber posledných slov, z ktorých vám prebehne po chrbte mráz.

Nechcem zomrieť taký mladý.

Nemôžem dýchať, potrebujem pumpičku.

Kvôli čomu ma sledujete?

Prečo ste ma postrelili?

Teraz ma zastreľte. Teraz ma zabite.

To nie je realita.

Nemám pištoľ. Prestaňte strieľať.

Nemôžem dýchať.

Policajti, prečo ste vytiahli pištole?

Prosím vás, nenechajte ma zomrieť.

Mami, idem na vysokú školu.

Prečo ste ma zastrelili?

Práve tieto posledné slová obetí, predovšetkým afroamerického pôvodu, majú za cieľ ukázať, že policajti neraz berú spravodlivosť do svojich rúk. Vraví sa, že ak chcete spoznať charakter človeka, treba mu dať do rúk moc. Až vtedy sa ukáže jeho pravá tvár. A asi to naozaj bude tak.

Pozri aj: 350-tisíc vozidiel, ktoré skladuje na rozľahlých plochách. Takto vyzerá cintorín Volkswagenu na púšti v USA

indy100.com
Uložiť článok

Najnovšie články