Foto: Facebook.com (Reuters pictures)

Po prevalení obrovskej emisnej kauzy si spoločnosť sypala popol na hlavu a odkúpila späť stovky tisíc automobilov. Tie sú teraz roztrúsené na množstve miest po celej Amerike.

Volkswagen bol do roku 2015 symbolom čistoty a nepoškvrnenosti. Automobilka, ktorej vozidlá sú obľúbené po celom svete, sa vyhrievala na výslní a užívala si priazeň zákazníkov. Hotová idylka. Nikoho by ani len vo sne nenapadlo, že aj navonok dokonalá spoločnosť môže skrývať temné tajomstvo. Emisný škandál, ktorý prenikol na povrch spôsobil poriadne otrasy. Dôvera v automobilku rapídne poklesla. Je takmer isté, že na pôvodnú úroveň sa už nikdy nevráti. Dôvera sa totiž ľahko stráca, ale ťažšie získava.




V niektorých dieselových automobiloch Volkswagen bol s vedomím vedenia automobilky inštalovaný špeciálny podvodný softvér, ktorý pri bežnom používaní vozidla deaktivoval systémy na kontrolu emisií. Systém na kontrolu sa aktivoval iba v prípade, keď bolo vozidlo kontrolované na produkciu emisií. Dieselové automobily sú pritom podstatne škodlivejšie pre životné prostredie a dodržať prísne emisné normy nie je jednoduchá záležitosť.

Automobilka prišla o miliardy eur


Možno aj preto chcela automobilka ušetriť a vyriešiť to inak. V konečnom dôsledku ale prerobila a teraz má starosti so stovkami tisíc vozidiel, ktoré boli vybavené motorom s problémovým softvérom. Celkovo už odkúpila takmer 350 000 vozidiel, ktoré skladuje na rozľahlých plochách v USA. Sú roztrúsené na 37 miestach v krajine. Výkup ešte nie je na konci, nakoľko automobilka sa zaviazala odkúpiť celkovo až 500 000 kusov vozidiel.




Najznámejšie „cintoríny“ sa nachádzajú na nefunkčnom štadióne v Detroite, v bývalej papierni v Minnesote alebo v horúcej a slnkom zaliatej Kalifornii. Konkrétne na púšti v okolí mesta Victorville. Čo s týmito vozidlami automobilka plánuje urobiť? Predsa len dlhodobé skladovanie na otvorených priestranstvách zanechá nejaké následky. Ak si si myslel, že sa o tieto vozidlá nikto nestará a sú ponechané napospas osudu, tak si na omyle. Predsa len na ich výkup vynaložila automobilka už viac ako 6 miliárd eur.



Tieto peniaze budú poriadne chýbať a šrotovanie takéhoto množstva funkčných vozidiel by bolo hotovým plytvaním. Jediná možnosť je tieto autá využiť. Preto sa viac oplatí o automobily starať, udržiavať ich v kondícii a neskôr predať za nižšie ceny. Volkswagen sa zaviazal do júna 2019 odkúpiť alebo opraviť 85 % vozidiel. Plán sa automobilke darí plniť. Do februára tohto roku opravila 83 % postihnutých vozidiel.



Pozri aj: Elon Musk si na 1. apríla na Twitteri vystrelil zo svojej spoločnosti. Nevinný fórik ho stál milióny

reuters.com
Uložiť článok

Najnovšie články