Foto: facebook,com (OCEAN HUNTER Spearfishing & Freediving Specialists)

To, čo objavili potápači na novozélandskom pobreží, sa skutočne nevidí každý deň. Kalmár všetkých prekvapil svojou netypickou veľkosťou.

Potápanie vám dáva možnosť preskúmať nepoznaný svet, ktorý sa ukrýva pod vodnou hladinou. Avšak niekedy okrem skúmania rôznych rias, chalúh, koralov či rýb, môžete natrafiť aj na niečo nečakané. Tak, ako sa to stalo minulý týždeň trojici bratov Aplinových, ktorí sa potápali pozdĺž južného pobrežia Wellingtonu na Novom Zélande. Na svoj objav nezabudnú do konca života.

Daniel, Jack a Matthew sa sústredili predovšetkým na lov mušlí paua, no nakoniec sa im podarilo uloviť niečo, čo nečakali ani vo sne. Daniel zbadal v diaľke niečo neobvyklé, a tak sa rozhodli, že to preskúmajú. To, čo upútalo ich pozornosť, bol obrovský kalmár, ktorého vidieť na vlastné oči je naozajstná vzácnosť.

Chlapci sa vrátili na breh po meter, a potom sa vrátili, aby zmerali dĺžku nezvyčajného tvora. Meral úctyhodných 4,2 metra. Fotografia, ktorú zverejnili na Facebookovej stránke OCEAN HUNTER Spearfishing & Freediving Specialists, okamžite vzbudila pozornosť médií.

Gepostet von OCEAN HUNTER Spearfishing & Freediving Specialists am Samstag, 25. August 2018

Žraloky nie sú jedinou hrozbou v oceáne

Vďaka katastrofickým filmom majú mnohí ľudia najväčší strach zo žralokov, pričom ich útoky na človeka, sú len ojedinelé. Avšak natrafiť v podmorských hlbinách na obrovského kalmára, môže byť dôvodom na obavu. Pred pár rokmi jeden z kalmarov zaútočil na ponorku Greenpeace. Útoky gigantických hlavonožcov nie sú až také výnimočné, no narozdiel od žralokov im média nevenujú až takú pozornosť.

Gepostet von OCEAN HUNTER Spearfishing & Freediving Specialists am Samstag, 25. August 2018

Podľa vedcov tento krásavec patrí do čeľade chytľanovitých (Architeuthis), pričom ide pravdepodobne o kalmára obrovského, ktorého názov presne zodpovedá úlovku troch novozélandských bratov.

Kalmár obrovský je nielen najväčší známy hlavonožec na svete, ale taktiež mu patrí svetové prvenstvo medzi najväčšími mäkkýšmi a bezstavovcami. Môže vážiť do 450 kilogramov, pričom môže dosahovať dĺžku od troch do deviatich metrov, avšak boli známi aj jedinci, ktorí dosahovali neuveriteľných 13 metrov. Chlapci teda v skutočnosti nenarazili na najväčší exemplár.

Calmar géant

Tohto kalmára pravdepodobne nikto nezabil, pretože na hlave mal len malý škrabanec. Bohužiaľ mu chýbali oči, hoci hlavonožce ich majú skutočne obrovské.  Prečo však vlastne vyplával k brehu, nevedno. Isté je jedno. Títo bratia tak skoro nezabudnú na nezvyčajné potápanie.

Pozri aj: Veľký ako nákladiak. Glyptodon bol tak obrovský pásavec, že jeho pancier naši predkovia používali miesto striech

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články