Foto: flickr.com

Nosorožec tuponosý zažíva svoje posledné dni na Zemi. Prežil tisícročia, no kvôli pytliakom takmer vyhynul.

Je posledný z posledných. Aký to musí byť pocit? Našťastie samec nosorožca tuponosého severného určite ani netuší, že okrem neho na celej Zemi neexistuje žiaden ďalší samec. Je tu, aby uzavrel existenciu druhu, ktorý žil na Zemi celé veky. No vplyvom neustáleho lovu už nemá šancu prežiť. Preto aj táto fotografia má v sebe ukryté naozaj silné posolstvo.

Hlavnou nevýhodou tohto druhu nosorožca (Ceratotherium simum cottoni) je to, že sa už neodkáže prirodzene rozmnožovať. Posledné kusy tohto vzácneho tvora sa rozmnožovali len umelým oplodnením. Posledného samca Sudána, ktorý sa nachádza v chránenej oblasti Ol Pejeta Conservancy v Laikipia County v Keni, chránia dvaja strážcovia. Kedže je posledným existujúcim samcom svojho druhu na Zemi, majú vážny dôvod na jeho ochranu. Avšak tento nosorožec vážne ochorel. Všetci sa pripravujú na najhoršie.

Ich počet rapídne klesol


V druhej polovici šesťdesiatych rokov minulého storočia bol počet jedincov nosorožca tuponosého severného viac ako 2-tisíc kusov. Odvtedy sa ich počet rapídne znížil, a to najmä kvôli pytliactvu. V roku 1984 ich bolo už len 15, pričom k dnešnému dňu ostal len jeden samec, Sudán. Podľa National geographic by týchto nosorožcov zachránil len zázrak. Toho sa však s najväčšou pravdepodobnosťou nedočkáme.

Pre pašerákov je cennejší než kokaín alebo zlato


Prečo tieto nosorožci takmer vyhynuli? Za všetkým treba hľadať peniaze. Na čiernom trhu kilogram rohov bieleho nosorožca stojí viac ako 40-tisíc eur. Preto sú pre pytliakov naozaj lákavá komodita. Škoda, že nehľadia na to, že svojím konaním ničia to, čo sa nedá obnoviť.

Pri záchrane vzácneho druhu sa fantázii medze nekladú. Sudánovi dokonca vytvorili vlastný profil na zoznamovacej aplikácii Tinder. Prečítajte si jeho vtipný inzerát, ktorý má však trpkú príchuť: „Som jediný svojho druhu. Nesrandujem. Som posledný samček nosorožca tuponosého na celej planéte. Nechcem priveľmi tlačiť dopredu, ale budúcnosť môjho druhu záleží na mne. Tlak zvládam celkom dobre. Rád jem trávu a taktiež sa rád váľam v bahne. Nie som konfliktný typ. Meriam 180 cm, vážim 2,2 tony, ak na tom záleží.“


Chovatelia Sudána najprv vyskúšali tradičné metódy zoznámenia, no žiaden vzťah nepriniesol želaný výsledok v podobe nového potomka. Svet sa pravdepodobne bude musieť rozlúčiť s týmto naozaj jedinečným nosorožcom. A to je škoda. Sudánov osud je smutným dôkazom toho, kam až môže zájsť nenásytnosť.

Pozri aj: Chceli sa len napiť vody. Pytliaci však otrávili kyanidom vodu a zabili štyri slony

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články