Foto: Twitter (rrblouch)

Posledný žijúci nosorožec tuponosý sa necíti najlepšie.

Nosorožec menom Sudan je pod 24 hodinovým dohľadom ozbrojenej stráže, keďže ho stále ohrozujú pytliaci a to aj napriek faktu, že je posledným svojho druhu. Vlastnú ochranku má Sudan už od roku 2015. Pred časom sa veterinárom podarilo vyliečiť infekciu, ktorú mal v pravej nohe. Sudan je však veľmi starým nosorožcom a preto je zázrak, že stále žije. Pred časom sa mu v tele objavila ďalšia infekcia, ktorá je ešte intenzívnejšia ako tá predošlá.

Robíme všetko možné, aby sme ho zachránili,“ napísala na Twitteri organizácia Ol Pejeta, ktorá sa o Sudana v Keni stará. „Bojíme sa oňho. Na nosorožca má extrémne vysoký vek a nechceme, aby zbytočne trpel.“ Vedci v súčasnosti pracujú na umelom oplodnení, ktoré by mohlo nosorožcov tuponosých zachrániť pred vyhynutím. Sudanove potomstvo by tak mohlo žiť ďalej.

Všetko však záleží len od toho, nakoľko budú vedci úspešní. Využijú pri tom vajíčka dvoch posledných samičiek nosorožca tuponosého, ktoré žijú v tej istej rezervácii. Tieto dve samičky majú však zdravotný stav, ktorí im nedovoľuje počať prirodzene. Ich vajíčku budú prevezené do laboratória v Taliansku, kde budú umelo oplodnené Sudanovymi spermiami.

Ak všetko prebehne podľa plánu, vedci budú mať živé embryo, ktoré môže vynosiť samička a zachrániť tak svoj druh. Nosorožce sú neustále lovené pre ich rohy, ktoré sa dajú na čiernom trhu ťažko speňažiť. Každý deň sú ulovené tri nosorožce, čo výrazne ohrozuje ich už tak riedku populáciu.

Pozri aj: Všetky divoké kone na Zemi už vyhynuli. Nový objav vedcov prepíše naruby učebnice genetiky

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články