Gepard

Foto: Pixabay.com

K veľkému množstvu vyhynutých druhov zvierat sa pomaly približujú aj gepardy. Najnovšie sa totižto zistilo, že ich populácia rapídne klesla.

Mačkovité šelmy priťahujú pozornosť obrovského množstva ľudí. Medzi tieto krásne šelmy patria aj gepardy, ktoré vďaka svojej rýchlosti fascinujú ľudí už po stáročia. Ako informuje portál unilad.co.uk, ich populácia sa však dramaticky znížila.

Gepardy patria medzi mačkovité šelmy, bez ktorých by sme si kráľovstvo zvierat nevedeli predstaviť. Ak sa však pre ich záchranu nebude nič robiť, takúto predstavu budeme musieť prijať. Kvôli nelegálnemu obchodu a pytliakom sú tieto zvieratá vo vážnom nebezpečenstve, ktoré môže vyústiť do úplnej straty ďalšieho druhu zvierat.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cheetah Conservation Fund (@ccfcheetah),

Ako uvádza National Geographic, gepardy kedysi žili takmer vo všetkých krajinách Afriky a v mnohých častiach Ázie. Dnes sa však nachádzajú prevažne v šiestich afrických krajinách a to v Angole, Namíbii, Zimbabwe, Botswane, Južnej Afrike a Mozambiku.

Najvyššia koncentrácia gepardov je práve teraz v Namíbii, kde sa nachádza približne 1 500 dospelých gepardov.

V Ázii už nenájdeme takmer žiadneho geparda. Väčšina z nich bola vyhubená práve pytliakmi. Podľa The Telegraph sa v súčasnosti vo voľnej prírode pohybuje menej ako 7 500 gepardov, pričom väčšina z nich, približne 90%, zmizla v minulom storočí.

Uchovanie tohto druhu zvieraťa je neskutočne dôležité. V rozhovore pre The Telegraph sa Dr. Laurie Marker, zakladateľka rezervácie pre gepardov Cheetah Conservation Fund (CCF), vyjadrila: „Na to, aby sme mohli gepardov zachrániť, sa musíme všetci spojiť. Nechceme ich držať v zajatí, no ak budeme musieť, musíme to urobiť správnym spôsobom. Týmto spôsobom sú správne potraviny a zariadenia, aby ich verejnosť mohla vidieť a vzdelávať sa o nich. Naša rezervácia sa do dnešného dňa už postarala o 1 000 gepardov, pričom 600 z nich sa vrátilo do voľnej prírody.“ 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cheetah Conservation Fund (@ccfcheetah),

„Niektoré gepardy strávia zvyšok života v našej rezervácii kvôli zraneniu či starobe. Mnohí ľudia sa nás pýtajú, prečo ich nepustíme späť do prírody. Kým však neurobíme správne miesto pre tieto zvieratá v prírode, aký je zmysel, vrátiť ich tam?“ 

Dr. Marker ešte dodáva: „Pravdou je, že nemáme žiadnu divokú prírodu. Všade sú ľudia a v Afrike sú to ľudia a ich hospodárske zvieratá. Divá zver tak nemá kam ísť. Jediný spôsob, ako vyriešiť túto situáciu je pracovať s ľuďmi.“ 

Pre záchranu gepardov je tak dôležité začať robiť rôzne opatrenia hneď. Len tak budeme môcť tento druh zvieraťa ochrániť pred možným vyhynutím.

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články