Foto: flickr.com (Alexey Kljatov)

Skúmanie Marsu je v plnom prúde. A z času na čas vedci prídu z naozaj zaujímavými novinkami. No skôr, než si začnete spievať koledy, prečítajte si nasledujúci článok.

Zatiaľ čo my sa tu pomaly lúčime s letom, na Marse vládne zima. Nedávna štúdia prezradila, že na Marse skutočne sneží. Ale ako to už býva, je to úplne inak, ako by si to predstavil bežný pozemšťan.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa nedávnej štúdie publikovanej v Nature Geoscience na Marse skutočne sneží. Avšak snehové vločky sa objavujú len v noci.  No ak ste čakali, že sa zobudíte do bieleho rána, kde kvôli kope snehu nemôže vyjsť ani pred dom, vyvedieme vás z omylu. Sme na Marse, a nie na matičke Zemi, a na to by sme nemali zabúdať. V skutočnosti sa sneh prejavuje vo forme ľadových mikroburstov, ktoré môžeme pozorovať najmä v tieni. A prečo to je tak? Poďme si to spoločne vysvetliť.

pixabay.com

Určite si všetci pamätáme, že na Marse je úplne iná atmosféra než u nás. Vrstva oblakov je veľmi tenká, len 1 až 2 kilometre, čo je skutočne málo. Ľadové vločky sú tým pádom zničené skôr, než by dopadli na povrch Marsu. Ako vločky klesajú smerom nadol, zvyšuje sa tlak vzduchu, ktorý ma za následok zvyšovanie teploty. Snehová vločka sa tak už pred dopadom na povrch Marsu jednoducho odparí. Tenká vrstva atmosféry na Marse má na svedomí nízku tepelnú izoláciu. V noci teplota na povrchu Marsu klesne na rovníku na  -73°C, zatiaľ čo na póloch môže dosahovať neuveriteľných -125°C. Pri východe slnka sa však vďaka odparovaniu vody na rovníku vytvárajú nízkotlakové mraky. To, či „snehové vločky“ môžu vznikať práve v týchto mrakoch, je však v štádiu výskumu.

When winters meets

Opäť sa potvrdilo, že Mars je planétou extrémov. A kvôli tomu ich v súčasnosti môžu skúmať iba kozmické sondy. Avšak ani Curiosity, ani iné zariadenia sneh bohužiaľ nenašli. Na záver vám prinášame jednu perličku. Na Marse sa našli ľadové čiapky, ktoré síce obsahujú viac ľadu než grónsky ľadovec, ale zamrznutú vodu v ňom nenájdeme. Nachádza sa v nich totiž zamrznutý CO2. A viete čo, ani nás to nemusí prekvapovať. Veď akosi treba počítať, že na Červenej planéte je aj bude všetko inak. A potrvá ešte nejeden piatok, kým na jeho povrch bude môcť vstúpiť ľudská noha. Jedno je však isté. Ak sa nám podarí kolonizovať Mars, asi tam nezažijeme klasické biele Vianoce.

Pozri aj: Ako vysoko by ste vyskočili na Marse, Plute či na Jupiteri? Budete prekvapení

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články