Foto: Archív TASR

Organizátori by museli siahnuť do vrecka o čosi hlbšie.

Mala to byť zlatá baňa, ktorá z organizátorov najslávnejšej udalosti v dejinách svetových festivalov spraví milionárov. Stal sa presný opak. Legendárny Woodstock, samozrejme, za úspešný považovať možno, nie však v pravom zmysle slova. Po organizačnej stránke to bola katastrofa. A, samozrejme, aj po tej finančnej.

Príbeh jedného z najkultovejších hudobných festivalov už počul snáď každý. Bol august 1969 a na pozemku farmára Maxa Yasgura vystúpilo 40 interpretov a skupín, medzi ktorými nechýbali vtedajšie hviezdy hudobnej scény. Jimmy Hendrix, Janis Joplin, Sanatana, The Who a mnohí ďalší vystupovali pred publikom väčším ako 400-tisíc návštevníkov legendárneho Woodstocku.

Nebola to lacná záležitosť

Aj keď by sa to mohlo na prvý pohľad tak zdať, nebolo to podľa prvotných predstáv a katastrofu štvorica organizátorov predpokladala ešte pred samotným začiatkom konania Woodstocku.

John Roberts, Joel Rosenman, Michael Lang a Artie Kornfeld spočiatku očakávali zhruba 60-tisíc návštevníkov a tomu bol aj nastavený rozpočet. Ten prvotne, ako uvádza napríklad hudobný magazín The Rolling Stone, rátal so sumou zhruba 500-tisíc dolárov. Z tohto bolo potrebné zaplatiť vystupujúce hviezdy, pódium, zvukárov, osvetlenie a ďalšie dôležité veci, ako zdravotný personál, oplotenie areálu, areál samotný, sociálne zariadenia a pitný režim pre návštevníkov, vystupujúcich i organizačný tím.

Foto: Archív TASR

Už vtedy však bolo jasné, že niečo také nebolo možné finančne utiahnuť, aj keď organizátorom z predpredaja lístkov klaplo zhruba 600-tisíc dolárov. V predaji boli jednodňové vstupenky za 7 dolárov a trojdňové permanentky za 18 dolárov. Na mieste sa lístky mali predávať tiež, no vzhľadom na neočakávaný nával návštevníkov, nebolo možné všetko kontrolovať, a tak sa z udalosti stalo bezplatné podujatie.

Čo koľko stálo?

Je len veľmi ťažké odhadnúť, koľko napokon naozaj mali organizátori k dispozícii finančných prostriedkov. Za 50 rokov od konania Woodstocku sa však v médiách, v knižných publikáciách a kdekoľvek na internete objavili viaceré informácie o tom, čo a koľko organizátorov stálo.

Je jasné, že najväčšiu čiastku z rozpočtu odkrojili samotní účinkujúci. Zoznam s údajnými honorármi za koncerty sa na internete objavil už dávnejšie a organizátori za zabookovanie vtedajších veľkých hviezd podľa všetkého zaplatili v tej dobe zhruba 140 700 dolárov, ako uvádza portál Consequence of Sound.

Ďalšou nákladnou položkou bol aj prenájom pozemku, na ktorom sa Woodstock odohrával. 600-akrový areál na uskutočnenie festivalu organizátorom za sumu 50-tisíc dolárov na tri dni prenajal farmár Max Yasgur. Svoje rozhodnutie po fiasku, absolútne nezvládnutej organizácii a zničeniu pôdy na farme neskôr trpko oľutoval.

Zničená pôda na pozemku, kde sa v roku 1969 konal legendárny Woodstock. Foto: Archív TASR

Na tú dobu nebola lacná ani stavba pódia a inštalácia profesionálneho osvetlania, ktorá organizátorov vyšla na zhruba 7-tisíc dolárov.

Drahšia však ako pozemok samotný, mala byť horda policajtov, ktorá sa mala starať o bezpečnosť mestečka Bethel, v ktorom sa Woodstock konal. Organizátori sa údajne s tamojším šerifom dohodli, že im poskytne 346 policajtov vo výslužbe, ktorým malo byť za deň práce zaplatených zhruba 50 dolárov. Takmer 52-tisíc ale napokon organizátori platiť nemuseli.

Šerif, keďže si uvedomoval, že toľko mužov nemá k dispozícii a vziať ich na príslužbu z okolitých miest by vážne narušilo tamojšiu bezpečnosť, napokon po dohode poslal len stovku. To sa dostávame na sumu zhruba 15-tisíc dolárov.

Z plánovaného rozpočtu teda zostáva približne 287-tisíc dolárov, z ktorých bolo potrebné zaplatiť zvukára, pracovníkov na festivale, zdravotníkov, sociálne zariadenia, pitný režim, stavbu stánkov a ďalších vecí. Zmestiť sa do tejto sumy sa však možné nebolo.

Foto: Archív TASR

Len pre zaujímavosť – keďže organizátori rátali s o čosi menšou návštevnosťou, prispôsobili tomu aj počet sociálnych zariadení. Podľa dostupných údajov sa v areáli nachádzalo 600 mobilných záchodov, 6 studní a 6 cisterien s vodou. Do úvahy ale treba brať, že v tej dobe boli na organizáciu veľkých podujatí kladené omnoho nižšie nároky – čo sa týka bezpečnosti, aj hygieny.

Obrovský mínus

Keď na Woodstock dorazilo podstatne viac návštevníkov, ako sa pôvodne očakávalo, nastal chaos. Nielen organizačný, ale medzi samotnými návštevníkmi. Mladí ľudia požadujúci mier a lásku v počte takmer polmilióna zapožičaný pozemok a aj ďalšie priľahlé k okoliu úplne zdevastovali. Nebolo to tým, že by ho ničili zámerne, len skrátka pôda ten nápor nevydržala.

V mestečku Bethel i okolitých dedinách newyorského okresu nastal chaos a zásoby na festivale sa postupne míňali. Ako teda mali organizátori dostať k takej mase ľudí ďalšie jedlo a vodu?

Keďže všetky prístupové cesty boli upchaté, museli zvoliť alternatívnejší spôsob doplňovania zásob – helikoptéru. Tieto všetky (ne)predvídateľné položky dostali organizátorov do nepredstaviteľného mínusu 1,4 milióna dolárov.

Všetko dobre dopadlo…

…ale až po rokoch. Organizátorom hrozilo za spackanú organizáciu väzenie. Zažalovalo ich niekoľko naštvaných farmárov, nehovoriac o škodách a veľkom presiahnutí rozpočtu.

Mínus sa ale napokon podarilo vykryť a všetky dlhy vyplatiť. Z legendárnej udalosti totiž vznikol dokumentárny film, ktorého rozpočet bol zhruba 600-tisíc dolárov a celosvetovo sa mu podarilo zarobiť 50-miliónov dolárov.

Záber zo súčasnosti na areál, kde sa kedysi Woodstock odohral. Foto: TASR

Koľko by to stálo dnes?

S ohľadom na rovnaké sumy, ktoré organizátori minuli pred 50 rokmi, by rozpočet vyzeral značne objemnejšie. Ak by sa ale cena ničoho nezmenila, organizátorov by hudobný program vyšiel na zhruba 957-tisíc dolárov, farmár by si za prenájom svojich pozemkov prilepšil o 340-tisíc dolárov, za stavbu pódia a inštaláciu osvetlení by E. J. Beresford „Chip“ Monck“ dostal zaplatených vyše 47-tisíc dolárov a predpokladaný rozpočet na organizáciu by dnes pri vtedajších sumách bol nastavený na 3 400 000 dolárov.

Obrovský mínus, do ktorého sa ale napokon Woodstock dostal by dnes predstavoval sumu viac ako 9,5 milióna dolárov. To by ale, samozrejme, s ohľadom na dnešné megalomanské rozpočty nebola nejaká závratná suma.

Woodstock sa mal totiž tento rok vrátiť, aby oslávil svoju päťdesiatku. Na pódiách mali vystúpiť hviezdy svetového formátu – raper Jay-Z, kontroverzná speváčky Miley Cyrus či rocková kapela The Killers a mnohí ďalší. Len rozpočet na honoráre účinkujúcich bol na rok 2019, podľa portálu Poghkeepsie nastavený na sumu 25 miliónov dolárov. Organizátori z neho minuli 23,5 milióna. Do polovice mája už organizátori za rôzne preddavky podľa dostupných údajov minuli na 50. výročie Woodstocku 32 miliónov dolárov.

Spomienková udalosť sa mala konať v týchto dňoch – teda v čase konania pôvodného festivalu. Organizátorov však opäť potrápilo niekoľko problémov hneď od začiatku plánovania osláv. Mal to byť trojdňový megakoncert, kde sa rátalo s účasťou 30-tisíc ľudí. Woodstock 50 však už na jar prišiel o jedného z hlavných sponzorov a lístky sa nepodarilo začať včas predávať.

Zdĺhavé boli aj jednania s mestom Vernon, kde sa festival mal uskutočniť. Kvôli podozrivým finančným problémom napokon začali svoju účasť odriekavať hlavné hviezdy, až napokon 1. augusta 2019 organizátori oznámili, že Woodstock sa tento rok konať nebude.

Uložiť článok

Najnovšie články