Foto: Ilustračné (Pxhere)

Po viac ako 100 rokoch odfotili v Afrike vzácneho čierneho leoparda.

V Afrike bol posledné desaťročia pomaly už len legendou. Extrémne vzácny čierny leopard však podľa najnovších dôkazov britského fotografa stále brázdi divočinu východnej Afriky. Unikátne zábery sa podarilo vyhotoviť fotografovi menom Will Burrard-Lucas v oblasti Laikipia v Keni. Ide o prvé zábery čierneho leoparda z čierneho kontinentu po viac ako 100 rokoch. 

Will Burrard-Lucas zverejnil fotografie čierneho leoparda na svojom blogu už v pondelok. Do tábora Laikipia Wilderness Camp sa vybral potom, ako sa v oblasti objavili správy o spozorovaní extrémne vzácnej mačkovitej šelmy. Nafotiť čierneho leoparda sa v Afrike nikomu nepodarilo už viac ako storočie. Lucasove fotografie sú aj preto viac ako výnimočné.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Will Burrard-Lucas | Wildlife (@willbl),

Čierny leopard vďačí svojmu sfarbeniu genetike a konkrétne vysokým hodnotám melanínu. Melanizmus je vo svojej podstate presným opakom známejšieho albinizmu. Predpokladá sa, že z celosvetovej populácie leopardov môže približne 11% trpieť melanizmom. Najviac čiernych leopardov žije v južnej rovníkovej Ázii, kde im husté dažďové pralesy poskytujú počas lovu veľkú výhodu. V Afrike sa posledného čierneho leoparda podarilo odfotiť v roku 1909 v Etiópii.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Will Burrard-Lucas | Wildlife (@willbl),

Will Burrard-Lucasovi sa vzácne zviera s pomocou fotopasce podarilo zachytiť v Keni. Práve východná Afrika je jediným africkým regiónom, kde sa takto sfarbené zvieratá v minulosti vyskytovali. Na fotografiu sa mu podarilo zvečniť mladú dočierna sfarbenú samicu, ktorej robila spoločnosť staršia samica s typickým zafarbením. Predpokladá sa teda, že išlo o matku s dcérou.

TheGuardian
Uložiť článok

Najnovšie články