Foto: MZ

Od pondelka sa menia pravidlá v niektorých okresoch, kde sa situácia mierne zhoršila.

Nový COVID automat prijala v utorok vláda jednohlasne s minimálnymi technickými úpravami. Po rokovaní kabinetu to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Automat bude mať po novom päť farieb a namiesto národného prístupu preferovať okresný, ktorý zohľadní mieru zaočkovanosti rizikových skupín v regióne.

Od pondelka (16. 8.) bude podľa COVID automatu v stupni ostražitosti deväť okresov. Všetky ostatné okresy sú v stupni monitoringu.

V stupni monitoring budú okresy:

  • Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I.-V., Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Humenné, Ilava, Kežmarok, Komárno, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poltár, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zlaté Moravce a Zvolen.

V stupni ostražitosť budú okresy:

  • Gelnica, Košice I.-IV., Košice-okolie, Poprad, Spišská Nová Ves a Stará Ľubovňa.
Foto: COVID automat/MZ

Tieto pravidlá platia v stupni ostražitosti (oranžová fáza)

V stupni ostražitosti, ktorý je na mape okresov zobrazený oranžovou farbou budú od pondelka platiť nové pravidlá. Rúška budú naďalej povinné v interiéroch, povinné budú aj v exteriéroch na hromadných podujatiach. Organizátori a prevádzkovatelia sa môžu rozhodnúť, či svoje podniky a prevádzky otvoria buď pre: všetkých (očkovaní aj neočkovaní), len pre očkovaných alebo aj pre očkovaných, neočkovaných a otestovaných. Od toho sa ďalej odvíjajú pravidlá.

Pri hromadných podujatiach platí:

  • len plne zaočkovaní- podujatie je bez limitu účastníkov
  • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali covid- v interiéri na sedenie max 25 % kapacity, exteriér max 50% kapacity. Maximálne však do 1000 ľudí v exteriéri alebo 500 v interiéri
  • ak nebude vyžadovať covid preukaz- v interiéri na sedenie môže byť 25 % obsadenej kapacity a v exteriéri 50 %. Maximálne však do 200 osôb v exteriéri a 100 v interiéri. Na státie v exteriéri do 100 a v interiéri do 50. Organizátor je povinný viesť zoznam účastníkov.

Svadby, oslavy

Podobne je to aj pri svadbách, karoch a oslavách. Ten, kto danú udalosť organizuje si vyberie, akú skupinu pustí. Aj pre plnezaočkovaných však budú platiť obmedzenia a to max 100 ľudí v interiéri a 200 v exteriéri. Ak bude oslava pre očkovaných, otestovaných alebo prekonaných, bude tam môcť byť maximálne 50 ľudí v interiéri alebo 100 v exeriéri. Tí, čo však nie sú očkovaní a nemajú ani test na takúto udalosť nesmú ísť.

Podobný princíp platí aj pri bohoslužbách v kostoloch ale aj na športových udalostiach. Návštevy v nemocniciach sú v tejto fáze povolené, pri otestovaných a neočkovaných je to na základe povolenia riaditeľa alebo zriaďovateľa. Čo sa týka fitnes centier, tie ostávajú otvorené, pre plne zaočkované osoby je vstup bez limitu. Pre neočkovaných, otestovaných alebo tých po prekonaní je to pri kapacite 20 ľudí. Ak od vás nebudú vyžadovať covid preukaz, kapacita je len 10 ľudí.

Reštaurácie a ubytovacie zariadenia

Do aquaparkov a wellnes nesmú púšťať bez kontroly. To znamená, že vstup v tejto fáze majú povolený len očkovaní alebo otestovaní alebo tí, ktorí prekonali ochorenie. Pri reštauráciách a podnikoch prichádza k obmedzeniam aj u očkovaných ľudí. V interiéri budú môcť byť pri jednom stole najviac 4 osoby, medzi stolmi musia byť 2 metrové rozostupy. Na terase je počet osôb neobmedzený. Ak však majiteľ reštaurácie nebude vyžadovať covid preukaz, interiér musí byť zatvorený, na terase môže byť najviac 10 ľudí.

Čo sa týka múzeí a galérií, je to bez obmedzenia. Ak dané múzeum však nebude vyžadovať covid preukaz, platí obmedzenie na individuálne prehliadky alebo jeden návštevník na 12 metrov štvorcových. Čo sa ubytovacích zariadení týka, rovnako platí obmedzenie v prípade, že majiteľ nebude vyžadovať covid preukaz. V tomto prípade musia byť ubytovacie zariadenia zatvorené. Pre plne očkovaných, otestovaných a tých, čo prekonali ochorenie je to bez obmedzení, výnimku má wellnes a sauny, ktoré sa riadia vlastnými pravidlami.