Jadrový odpad

Foto: Pixabay

Jadrová energia je efektívny spôsob ako vyrábať elektrickú energiu.

Jej veľkou výhodou je pomerne lacná výroba či nulové emisie oxidu uhličitého pri výrobe elektriny. Veľkým problémom je ale nakladanie s rádioaktívnym odpadom, ktorý pri jej výrobe elektriny vzniká. S návrhom riešenia ale teraz prišiel Gerard Mourou, francúzsky vedec a nositeľ Nobelovej ceny za fyziku z roku 2018.

Článok pokračuje pod videom ↓

V súčasnosti sa rádioaktívny odpad z jadrovej elektrárne, podľa stupňa rádioaktivity spracuje a následne sa ukladá do skladov vyhoreného jadrového paliva. Aj keď vedci v budúcnosti počítajú s jeho prepracovaním a následným opätovným využitím v atómových elektrárňach, zatiaľ je to všetko iba v teoretickej rovine.

Jadrová energia na Slovensku

jadrová elektráreň
Foto: Pixabay
  • Na Slovensku fungujú dve jadrové elektrárne v Mochovciach a Jaslovských Bohuniach
  • V každej sa nachádzajú dva bloky typu VVER 440
  • Jadrová energia pokrýva viac ako 50% spotrebovanej energie na Slovensku
  • Odpad z elektrární sa ukladá do Republikového úložiska pri Mochovciach
  • Slovensko by malo v budúcnosti vybudovať hlbinné úložisko jadrového odpadu, keďže odpad sa nesmie vyvážať za hranice EÚ

Jadrový odpad, či už s nízkou, strednou alebo vysokou intenzitou, sa tak ukladá do úložísk a ďalej sa s ním nenakladá. Je teda jasné, že sa ho hromadí stále viac a najmä z dlhodobého hľadiska to môže znamenať problém.

Gerard Mourou, ktorý život zasvätil práci s laserom však prichádza s možným riešením. Navrhol laser s vysokou intenzitou, ktorým by „ostreľoval“ jadrový odpad. Bombardovaním lúčmi by jadrový odpad prešiel transmutáciou, a tak by zmenil svoje zloženie. Vďaka tomuto riešeniu by sa jadrový odpad mohol stať menej nebezpečným a nerádioaktívnym.

Atóm
Foto: Pixabay

Bol by to svätý grál“ povedal pre Bloomberg Christian Chardonnet, vedúci veľkých infraštruktúrnych projektov spadajúcich pod francúzske ministerstvo výskumu.

Procesom transmutácie jadrového odpadu sa venujú aj iní vedci, no riešenia sú náročné a najmä finančne nákladné. Avšak pri veľkých investíciách do  technológie by sa proces mohol zdokonaliť a našli by sa nové riešenia, ktoré by ho aj zlacnili.

futurism.com
Uložiť článok

Najnovšie články