Foto: Profimedia, Unsplash

Streamovacia platforma Spotify čelila najmä v posledných dvoch rokoch rôznym bojkotom zo strany umelcov. Dôvodom sú nízke vyplácané sumy a nevýhodné podmienky.

Problematika výšky zárobkov interpretov cez Spotify bola rozoberaná niekoľkokrát, no dopracovať sa k presným číslam nikdy nebolo jednoduché. Je to spôsobené aj faktom, že výška honoráru sa môže meniť v závislosti od krajiny, ale dokonca aj od vydavateľstva. Platforma čelila nejednej výzve, či dokonca bojkotu. Stále však ostáva suverénnou svetovou hudobnou streamovacou jednotkou.

V článku sa dozviete:

  • ako funguje platforma Spotify;
  • prečo nezarábajú všetci umelci rovnako;
  • čo ovplyvňuje výšku finančnej odmeny interpreta;
  • prečo je platforma stále atraktívna.

Platforma Spotify, cez ktorú streamujú tvorcovia svoj obsah, je aj po roku 2022 suverénnou jednotkou medzi streamovacími službami tohto typu. Podľa dostupných štatistík má aplikácia približne 456 miliónov aktívnych používateľov, čo je v porovnaní s konkurenciou ako Apple Music, Deezer alebo Tidal, masívne číslo. Podľa Forbes Spotify ovláda približne tretinu tohto trhu. Ako sa ďalej z uvedených štatistík dozvedáme, zadarmo túto platformu využíva okolo 236 miliónov používateľov.

Foto: Unsplash

Finančný kolobeh gigantickej platformy

Ako pri väčšine streamovacích služieb, aj pri Spotify sú príjmy rozdelené do dvoch hlavných kategórií – predplatné a reklamy. Veľkou výhodou je stále to, že používatelia môžu využívať platformu aj zadarmo, musia však počítať s reklamami, ktoré budú narúšať ich hudobný, resp. podcastový zážitok. Na druhej strane ale z reklám plynie spoločnosti pomerne veľký zisk, takže zatiaľ nemá dôvod túto politiku meniť. Najväčším zdrojom zárobkov však ostáva predplatné a platiaci poslucháči.

Tí však aj v minulom roku tvorili menšiu polovicu používateľov a v tomto smere by určite predstavitelia obrovskej aplikácie chceli zmenu.

Výdaje spoločnosti sa taktiež v tomto modeli dajú zjednodušiť. Odmysliac si rôzne licenčné poplatky, spracovanie kartových transakcií či daní, ide najväčšia časť zo zarobených prostriedkov na vyplácanie interpretov a tvorcov. Práve v tomto bode ale vzniká kontroverzia, pretože Spotify nevypláca rovnaké odmeny všetkým. Tento fakt bol už neraz zdrojom rôznych protestov a celému problému nepomáha ani to, že Spotify nie je pri odhaľovaní výšky odmien transparentné.

Foto: Unsplash

Na svojom oficiálnom webe Spotify prezrádza len to, ako autorské honoráre vypočítava. V skratke tu hovoríme o tom, že po odrátaní nevyhnutných nákladov vypláca z čistého zisku autorov tak, že raz mesačne spočíta streamy, ktoré dosiahli – tie následne vypláca, no zároveň upozorňuje, že nie každý umelec musí obdržať peniaze na tejto pravidelnej báze. Dôvodom sú vysoko individuálne dohody s distribútormi, ktoré najmä hudobní umelci majú.

Čo vplýva na výšku vyplatených financií?

Platforma odmieňa tvorcov takzvanou platbou za stream, medzinárodne známou ako pay-per-stream (PPS). V skutočnosti však túto sumu nie je možné presne určiť a vplýva na to hneď niekoľko faktorov. Podľa portálu Musician Wave sú pre Spotify zásadné tri faktory – krajina, odkiaľ používatelia počúvajú, predplatné a konkrétne dohody interpretov s nahrávacími štúdiami/distribútormi. V týchto bodoch sa zhodujú aj s ďalšími zdrojmi, ktoré sa problematikou zaoberali.

Áno, krajina odkiaľ poslucháči pochádzajú, má vplyv na výšku odmeny, ktorú za stream umelec obdrží. Ako uvádza pre porovnanie v nedávnom článku Ditto Music, kým v USA plynie z jedného streamu hodnota 0,0039 dolára, v Portugalsku len 0,0018 dolára. Portál How To Spotify vo svojej analýze počas minuloročného leta uviedol, koľko dolárov dostane umelec za milión streamov v rámci sveta.

Foto: Unsplash

Kým napríklad v Českej republike interpret obdrží od domácich fanúšikov za milión streamov približne 2 100 dolárov, v Nórsku to je takmer 5 500 dolárov. Pre porovnanie opačným extrémom môžu byť ázijské krajiny ako Filipíny či Indonézia, kde sa suma za milión streamov pohybuje v relácii od 800-900 dolárov. Ak sa pýtate prečo, odpoveď nám poskytne ďalší uvedený faktor – predplatné.

Nie je poslucháč, ako poslucháč

Aj keď sa to môže zdať na prvý pohľad minimálne čudné, Spotify rozdeľuje svojich poslucháčov do dvoch skupín. Ako už bolo uvedené vyššie, Spotify ponúka používateľom okrem členského plánu tiež možnosť používať aplikáciu bezplatne. Logicky teda vyplýva, že väčšiu váhu má stream takzvaného premium poslucháča, čo je ale pochopiteľné. Zároveň je potrebné dodať, že práve na základe počtu premium používateľov Spotify hodnotí PPS v jednotlivých štátoch.

Foto: Unsplash

Posledným vplývajúcim faktorom na výšku odmeny daného interpreta, je jeho konkrétna dohoda s distribútorom, ako napríklad DistroKid, či s nahrávacími štúdiami, s ktorými majú zmluvu. Tieto podmienky sú však, najmä v prípade väčších labelov ako Universal Music, Warner Music a podobne, vysoko individuálne. V tomto smere je náročné určiť, aké percento zo streamov končí vo vrecku interpreta.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články