Ilustračné foto: Pixabay

Objav novej planéty Ross 128b, ktorá by sa mohla stať naším novým domovom, má však jeden háčik. Je od nás vzdialená 11 svetelných rokov.

Ktovie dokedy to s nami vydrží naša planéta. V súčasnosti sa čoraz častejšie objavujú nové správy, ktoré poukazujú na to, že ak nezmeníme náš konzumný spôsob života, planéta Zem sa premení na naozaj nehostinné miesto. A čo bude s nami? Vedcov už neraz zaujímala myšlienka, či neexistuje podobná planéta ako Zem. Konečne sa ju podarilo nájsť. Bude to ďalšie miesto, na ktorom budeme môcť žiť? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa najnovšej štúdie sa planéta Ross 128b nachádza v orbite červeného trpaslíka, okolo ktorého obehne raz za 9,9 dní. Táto planéta je však od nás vzdialená až na 11 svetelných rokov. V praxi to znamená, že dostať sa na „druhú Zem“ by nám trvalo 141-tisíc rokov. Napriek tomu, že je to sakramentsky ďaleko, je to zatiaľ tá najbližšia možná planéta, vhodná pre život.


15 ročný výskum konečne priniesol výsledky

Planétu objavil tím vedcov z čílskeho observatória HARPS, pričom dostala meno po svojom objaviteľovi, Frankovi Elmore Rosovi. Vedci očakávajú, že povrch planéty bude podobný zemskému povrchu, pričom aj teplota v atmosfére je pre ľudský život viac než priaznivá. Observatórium HARPS za pár rokov svojej existencie výrazne urýchlilo prieskum planét a objavenie planéty podobnej tej našej je pre vedu obrovský pokrok. Vedci tvrdia, že objav určite nebol vecou náhody, ale je výsledkom dlhej a systematickej práce celého tímu.

V súčasnosti je planéta Ross 128 b od nás vzdialená  približne 141- tisíc rokov, no o 79-tisíc rokov bude k nám najbližšie.

Na planéte rozhodne nehrozia horúčavy

Vedci predpokladajú, že povrchová teplota na planéte je od -60 and 20°C, a to v dôsledku červeného trpaslíka, ktorý sa nachádza na jej orbite. Práve ten má na svedomí fakt, že by sme tam asi nezažili horúce letá. Napriek tomu, že je o 20-krát bližšie k hviezde, ako sme my, úroveň radiácie nevyskočí do astronomických hodnôt. Je len 1,38- krát väčšia než na Zemi. Môžete sa tam tešiť na príjemné červené svetlo, ktoré je spôsobené práve prítomnosťou červeného trpaslíka.

Tento objav je len začiatok dlhodobého výskumu, ktorý je pred nami. Vedci budú musieť zistiť, či je na planéte voda a čo sa skrýva pod jej povrchom. Potom už len ostáva doladiť „maličkosť.“ Ako sa tam dostať? Pretože vzdialenosť 11 svetelných rokov je predsa len dosť. Ak sa tam raz dostanú budúce generácie, treba dúfať, že ju neznečistia rovnako rýchlo ako našu domovskú planétu.

Pozri aj: Od 10 centov až po 95 eur. Aj za takéto sumy ste si mohli v Anglicku kúpiť v aukcii niekoho manželku

dailymail.co.uk

 

Uložiť článok

Najnovšie články