Foto: Pixabay

Michaela Galambošová / / Veda
Našu planétu ničíme čoraz viac. To viedlo vedcov k tomu, aby apelovali na ľudstvo ako celok. Ak sa nezačneme skutočne správať ako ľudské bytosti, čoskoro na to všetci doplatíme.

Skupina znepokojených vedcov z celého sveta, ktorým nie je ľahostajná naša planéta sa spojila a podpísala nový, otvorený list adresovaný celej spoločnosti. Apelujú na ľudskosť. Pretože len tá má šancu zmeniť smutnú budúcnosť.

O globálnom otepľovaní, klimatických zmenách, stupňujúcich sa povodniach a zemetraseniach počujeme z každej strany. Zdá sa, že aj tak to je málo, pretože akosi stále nič nehodláme zmeniť na našich pohodlných životoch. Prečítame si článok, no väčšinou ho radšej úplne ignorujeme. Samotní vedci sú však už zúfalí z toho, čo sa deje. Nemôžeme sa viac tváriť, že sa nič nedeje. Reálna hrozba prírodných katastrof spojila vedeckú verejnosť do jedného celku.

Nová, ešte desivejšia správa ako bola tá pôvodná

Prvé varovanie od vedcov prišlo v roku 1992, kedy Únia zaiteresovaných vedcov zverejnila správu, ktorú podpísalo 1 700 vedcov. V nej taktiež apelovali na ľudskosť, prosili ľudí, nech sa spamätajú, nech prestanú vyrubovať lesy, znečisťovať planétu a nech myslia na to, že po nás nepríde potopa. Ich „výkrik do tmy“ však nemal takmer žiaden efekt. Preto sa po takmer 25-ich rokoch rozhodli pritvrdiť. Novú správu  World Scientists’ Warning to Humanity: A Second Notice podpísalo 15-tisíc vedcov, pričom jej obsah nás vôbec nepoteší. Všetko nasvedčuje tomu, že sme na tom oveľa horšie, než v roku 1992. Žiadny z problémov minulosti sa nevyriešil. Práve naopak. Sú horšie, desivejšie a neodvratné. Preto nabádajú celé ľudstvo k ľudskosti. Treba nám zmeniť vektor pohybu. A to ešte skôr, než bude naozaj neskoro.

Toto video vám ukáže, ako na tom naozaj sme

V hre je nielen znečisťovanie prostredia, strata biodiverzity či klimatické zmeny. Planéta bude čeliť aj problému preľudnenia či straty ozónovej vrstvy. Počet obyvateľov zrástol za posledných 25 rokov o neuveriteľných 35 percent, pričom ste stihli odstrániť vyše 120 miliónov hektárov lesa. V oceánoch sa už teraz nachádzajú tzv. „mŕtve zóny,“ v ktorých nenájdeme žiadneho živočícha, pričom biodiverzita vo svetových oceánoch klesla až o 80 percent. Ak sme na tom takto, čo bude o 25 rokov?

Planétu nevlastníme, len sme si ju požičali od našich detí

pixabay.com

Skúste sa pozrieť na správy, ktoré ukazujú hlavné médiá. Dozviete sa tam o žabo-myších vojnách (pseudo)celebrít, o nekonečnom prekáraní politikov, či o prehľade najnovších výstrelkov kriminálnikov, ktoré vás dokonale znechutia na celý zvyšok dňa. Vidno, že z globálneho hľadiska politikov ani média netrápi to, čo sa naozaj deje. Nejeden z nich si myslí, že globálne otepľovanie je výmysel a ktovie, možno na jeho neomylné presvedčenie doplatíme všetci. Vedci si však uvedomujú, že politici nezmenia nič. Musíme sa začať meniť my, ľudia. Len tak naša planéta bude mať aspoň nejakú budúcnosť.

Dostali sme druhé varovanie. Ktovie, či bude čas a priestor na tretie

Mnohí vedci sú presvedčení, že už nemáme veľa času. Podľa amerického ekológa Williama Ripplea si neceníme to, čo okolo nás je. „Ľudstvo teraz dostalo druhé upozornenie. Veľmi ohrozujeme budúcnosť celej planéty tým, že nezmyselne konzumujeme a spotrebovávame všetko navôkol. Aj nepretržitý rýchly rasť populácie môže byť v budúcnosti veľkým problémom.“ Viete si predstaviť, že raz sa budeme doslova biť o vodu či základné suroviny pre život? Veľmi rýchlo vyčerpávame neobnoviteľné zdroje. Preto sa treba spamätať skôr, než bude neskoro.

Pozri aj: Stačí len jedna malá zmena. Týmto jednoduchým spôsobom môžeme do roku 2057 zastaviť klimatické zmeny

independent.co.uk
0
Komentovať (0)